W piątek 6.12.2013 zaatakowała nas zima razem z huraganem „Ksawery”. Wszystkie służby zostały postawione na nogi. Praktycznie w piątek sytuacja była nie do opanowania, nie tylko w naszej gminie, ale prawie w całym kraju. Huraganowy wiatr nawiewał śnieg i odśnieżanie w zasadzie nie przynosiło efektów bo po przejechaniu pługa droga natychmiast była zaśnieżona, zawiana ponownie. Pomimo tego, wszystkie firmy odpowiedzialne za odśnieżanie we wszystkich 16 rejonach pracowały intensywnie. Nie udało się w piątek utrzymać przejezdności na wszystkich drogach, ale w sobotę i w niedzielę praktycznie wszystkie drogi były już przejezdne.


Razem pracowało 20 pługów, dodatkowo jeszcze dwie firmy użyczyły 3 szt. ciężkiego sprzętu – dla porównania w ubiegłym roku pracowało 8 pługów, nie licząc oczywiście dróg wojewódzkich i powiatowych. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić taką ilość sprzętu w tak ekstremalnych warunkach.

Niestety nie mamy wpływu na odśnieżanie dróg wojewódzkich i powiatowych. Mogliśmy jedynie ponaglać koordynatorów Zarządów Dróg, co oczywiście robiliśmy.


Drogi wojewódzkie i powiatowe stanowią dużą część dróg w naszej gminie:


Drogi wojewódzkie:


Nr 224

-Przetoczyno

-Szemud

-Donimierz

-Łebno

-Łebieńska Huta


oraz


Nr 218

-Koleczkowo

-Bojano

-Karczemki

-ChwaszczynoDrogi powiatowe to:


-Łebno

-Rosochy

-Łebieńska Huta

-Będargowo-Szemud

-Szemudzka Huta

-Jeleńska Huta

-Kowalewo

-Kielno-Szemud

-Kamień

-Kieleńska Huta

-Kielno

-Karczemki-Kielno

-Rębiska

-Kopaniewo

-Koleczkowo w kierunku Gdynia Chylonia

-Koleczkowo ul. KamieńskaPowołałem drugiego koordynatora z Urzędu Gminy, aby lepiej informować mieszkańców o sytuacji (informacje o koordynatorach, telefony, rejony, znajdziecie Państwo na naszych stronach internetowych). Należy pamiętać, że bezpośrednimi koordynatorami we wszystkich sołectwach są sołtysi. Ich numery telefonów również można znaleźć na stronach Gminy Szemud.


Osobiście, niemal przez całą sobotę i niedzielę wizytowałem wszystkie miejscowości w gminie podejmując również czynności koordynujące.

W związku ze zmieniającymi się stale warunkami atmosferycznymi, na niektórych liniach autobusowych, bez zmiany rozkładu jazdy w poniedziałek rano 9.12.2013, zleciłem podstawienie busów, którym łatwiej było poruszać się na wybranych liniach w celu dowozu dzieci do szkół a dorosłych do pracy.
Niezależnie, mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci, zaleciłem pozostawienie ich w poniedziałek w domach, usprawiedliwiając ich nieobecność na lekcjach w tym dniu. Dotyczyło to oczywiście rodziców, którzy mieli możliwość zapewnić w tym dniu opiekę dzieciom.


W dniu 9.12.2013 zwołałem nadzwyczajną naradę w Urzędzie Gminy z udziałem wszystkich sołtysów oraz przedstawicieli firm odśnieżających we wszystkich rejonach. Na spotkaniu wypowiadali się sołtysi z poszczególnych sołectw oraz przedstawiciele firm odśnieżających. Omawiane były po kolei wszystkie rejony. Na podstawie zdobytego doświadczenia w tak ekstremalnych warunkach wymienione zostały uwagi, ustalono pewne zasady tak, aby w czasie trwającej zimy jeszcze lepiej sprostać zadaniom.
Spotkanie było bardzo potrzebne, pozwoliło ono lepiej poznać się stronom, wyciągnąć wnioski, wymienić opinie i zastrzeżenia również z koordynatorami z Urzędu Gminy. Na pewno zaowocuje to lepszą współpracą w czasie dopiero rozpoczętej zimy.


Szczególne podziękowania należą się wielu mieszkańcom, osobom prywatnym, którzy bardzo udzielali się i pomagali w czasie minionego weekendu w tak trudnych chwilach. Poświęcili zupełnie bezinteresownie swój czas, użyczając sprzętu i pracując przy odśnieżaniu.

Wszystkim tym osobom jeszcze raz dziękuję.
Wójt Gminy

Ryszard Kalkowski

Galeria