W dniu 18 czerwca 2015r. w miejscowości Kielno odbyły się ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego organizowane przez Wójta Gminy Szemud przy współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa
i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Wejherowie.

Zgodnie z programem, ćwiczenia rozpoczęły się o godz. 9.00 posiedzeniem Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Szemudzie w sali Wiejskiego Ośrodka Kultury w Kielnie, na którym omawiano procedury postępowania w przypadku skażenia i braku dostawy wody przeznaczonej do spożycia, następnie o godz. 10.00 rozpoczęło się wspólne spotkanie Powiatowego i Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Posiedzenie rozpoczął Wójt Gminy Ryszard Kalkowski wraz ze Starostą Powiatu Wejherowskiego Gabrielą Lisius, którzy przywitali i przedstawili odpowiednio członków gminnego i powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego i zaproszonych uczestników ćwiczeń.

W trakcie posiedzenia Przewodniczący Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – Wójt Gminy przedstawił prezentację dotyczącą składów, zadań i funkcjonowania gminnego zespołu zarządzania kryzysowego, katalogu zagrożeń wraz z oceną prawdopodobieństwa ich wystąpienia, zestawienia sił OSP oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenie Gminy Szemud.
Naczelnik WBiZK Starostwa Powiatowego Kazimierz Grubba przedstawił prezentację z zakresu funkcjonowania zarządzania kryzysowego na poziomie powiatu i gminy, w której omówił także planowane epizody ćwiczebne: bioterrorystyczny, pożarowy, ratownictwa technicznego oraz ratownictwa wodnego. Następnie psycholog p. Agata Hejmowska przedstawiła prezentację nt. zachowań w sytuacjach zagrożenia oraz stresu pourazowego. Kierownik Referatu Oświaty p. Barbara Siemek – Pawłowska, poinformowała zebranych, iż o planowanych ćwiczeniach i zawieszeniu zajęć dydaktycznych w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kielnie poinformowane zostało Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Około godziny 12.00 rozpoczęły się ćwiczenia praktyczne podzielone na cztery epizody.

I i II epizod – bioterrorystyczny i pożarowy – budynek Kościoła Parafialnego pw. Św. Wojciecha w Kielnie

W budynku kościoła parafialnego, w którym przebywała młodzież gimnazjalna mająca próbę chóru, wbiegł zamaskowany mężczyzna z bronią w ręku, podrzucił kopertę z białym proszkiem krzycząc, że to wąglik.

Na miejsce zdarzenia skierowane zostały jednostki OSP gminy Szemud, JRG Wejherowo, policja
i Powiatowy Inspektor Sanitarny. Młodzież została natychmiast ewakuowana i poddana opiece psychologicznej. W tym czasie w kościelnej wieży wybuchł pożar. Okazało się, że ten sam mężczyzna, który podłożył ładunek z niepotwierdzoną zawartością, wzniecił też pożar. Na miejsce stale dojeżdżały kolejne zastępy straży pożarnej. Policja podjęła działania pościgowo – blokadowe za terrorystą w tym z użyciem psa tropiącego. Po 30 minutach sprawca został zatrzymany na policyjnej blokadzie w Redzie.

Z kolei inspektor sanitarny przeprowadził czynności, w wyniku których stwierdził, iż w badanej próbce wykryto obecność laseczki wąglika.

III epizod – ratownictwo wodne – Jezioro Kielno

Epizod obejmował podjęcie topielca z Jeziora Kielno. Osoby tonące podejmowane były z kajaka i łodzi należących do WOPR-u. Poszkodowani po przetransportowaniu na brzeg przekazywani byli pod opiekę ratowników medycznych Grupy Ratownictwa PCK Wejherowo, którzy udzielali im kwalifikowanej pierwszej pomocy, po czym transportowali w bezpieczne miejsce. Licznie przybyłe dzieci i młodzież z zaciekawieniem oglądały powyższe działania ratownicze.

IV epizod – ratownictwo techniczne – droga nad jeziorem w Kielnie

Epizod obejmował zdarzenie w ruchu drogowym. Na ulicy w pobliżu jeziora doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów. Na miejsce skierowane zostały siły i środki straży pożarnej i policji. W pojazdach zakleszczone były cztery osoby. Natychmiastowo przystąpiono do zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Na oczach dzieci, młodzieży i dorosłych druhowie strażacy z jednostek OSP Szemud, Kielno i Bojano rozcinali blachy aut (które wzięły udział w wypadkach), zabezpieczali i opatrywali rannych.

Ćwiczenia zakończyły się poczęstunkiem dla wszystkich przybyłych na pokazy pod specjalnie przygotowanym namiotem oraz wręczeniem podziękowań dla uczestników ćwiczeń przez Wójta Gminy i Starostę Wejherowskiego.

Mirosława Sikora

GALERIA ZDJĘĆ

Pokaz ratownictwa w ramach ćwiczeń