djk

Dnia 19 marca 1238 roku papież Grzegorz IX w swojej bulli określił władcę pomorskiego tytułem „Książę Kaszubski”. Była to prawdopodobnie pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach. Od 2004 roku na pamiątkę tego wydarzenia świętowany jest Dzień Jedności Kaszubów. Główne obchody, co roku w innym miejscu, organizuje Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie. W tym roku gospodarzem tego przedsięwzięcia było Chmielno, do którego zjechali Kaszubi z rozmaitych zakątków Pomorza i nie tylko.

Reprezentacja Gminy Szemud  liczyła niemal 100 osób. Na jej czele stali: Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski z małżonką oraz  Prezes Gminnego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Szemudzie Zenon Hewelt wraz z żoną. Do Chmielna wyruszyły dwa autokary.  W jednym jechali Zrzeszeńcy z Łebna i Szemuda, a w drugim – z Bojana, Karczemek, Dobrzewina  i Warzna. Członkowie Klubu ZK-P w Częstkowie dojechali we własnym zakresie.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta z kaszubską liturgią słowa w Kościele Parafialnym Św. Apostołów Piotra i Pawła. Po nabożeństwie barwny korowód przemaszerował ulicami do Zespołu Szkół w Chmielnie. Orkiestra grała, a Kaszubi ze sztandarami, flagami oraz transparentami z dumą manifestowali swoją tożsamość regionalną.

Około godziny 12.30 odbyło się oficjalne otwarcie Dnia Jedności Kaszubów. Czynności tej dokonał Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt. Następnie głos zabrali gospodarze oraz zaproszeni goście. Warto dodać, że honorowy patronat  nad wydarzeniem objęli Wiceminister Kultury Jarosław Sellin oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, m.in.: parlamentarzyści, prezydenci miast, wójtowie i radni.

O godzinie 15.00 miał miejsce jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów dnia, a mianowicie próba pobicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Zagrało łącznie 351 akordeonistów. Niestety, tym razem nie udało się pobić rekordu ustanowionego rok temu w Bojanie. Zagrały wówczas aż 372 osoby.

Poza biciem rekordu, obchodom Dnia Jedności Kaszubów w Chmielnie towarzyszyło wiele atrakcji, m.in.: wystawa instrumentów regionalnych ze zbiorów Tadeusza Makowskiego, ekspozycja akordeonów z kolekcji Pawła Andrzeja Nowaka, maraton czytania bajek po kaszubsku, projekcje filmów „Na psa urok” i „Ze śmiercią na Ty”, występy artystyczne i prezentacje twórców ludowych.

W Domu Kultury tradycyjnie rozegrano turniej „Baśki”. Na terenie imprezy można było również skosztować różnych smakołyków przygotowanych i serwowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Wspólne świętowanie trwało wiele godzin i dostarczyło wszystkim niesamowitych przeżyć i emocji. Coroczne obchody Dnia Jedności Kaszubów i panująca na nich atmosfera pokazują, jak silne jest nasze poczucie dumy i wspólnoty, jak wielka moc drzemie w sercach Zrzeszeńców. To ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach – pełnych konfliktów, sprzeczności i podziałów,  abyśmy potrafili się jednoczyć i zgodnie działać na rzecz naszej kaszubsko-pomorskiej ojczyzny.

 

Iwona Białas-Rychlak

 

Chciałbym serdecznie podziękować Wójtowi Gminy Szemud Panu Ryszardowi Kalkowskiemu za pomoc i wsparcie oraz zorganizowanie transportu do Chmielna.                         

Wyrazy wdzięczności kieruję też do wszystkich pracowników Urzędu Gminy Szemud, a zwłaszcza do Pani Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Zdrowia Barbary Siemek-Pawłowskiej oraz Doradcy Wójta Pana Romualda Przybyta. Dziękuję za zaangażowanie i bardzo udaną współpracę.

Prezes Gminnego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Szemudzie
Zenon Hewelt