Dzień Seniora to szczególne święto, święto ludzi starszych, którym należy się szacunek i uznanie za mądrość, jaką obdarowują młodsze pokolenia. To oni w naszych domach przekazują tradycje, kultywują zapomniane obrzędy i zwyczaje, przez co wzbogacają i przekazują unikalne obyczaje naszego regionu.Aby zwrócić uwagę jak ważne i potrzebne jest to święto, 19 października w Hali Widowiskowo – Sportowej w Bojanie odbyły się Gminne obchody Dnia Seniora. Na zaproszenie Wójta Gminy i zarazem inicjatora spotkania- Pana Ryszarda Kalkowskiego przybyli seniorzy – mieszkańcy gminy, księża, samorządowcy, przedstawiciele Urzędu Gminy, służby zdrowia i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.Podczas uroczystości Wójt Gminy i Kierownik USC z okazji Jubileuszu 50-lecia i 60– lecia pożycia małżeńskiego wręczył Medale za Długoletnie pożycie małżeńskie. Jubilaci otrzymali również kwiaty oraz upominki.

Następnie uczniowie Zespołu Szkół w Bojanie przedstawili bogaty program artystyczny. Przepiękne piosenki i taniec baletnicy, przygotowane pod kierunkiem nauczycieli oczarowały zgromadzoną publiczność i dostarczyły wiele uśmiechu.

Nie zabrakło też wsparcia duchowego – proboszcza parafii Kielno ks. Franciszka Rompa, który odmówił wspólną modlitwę i udzielił błogosławieństwa wszystkim zgromadzonym. Zaznaczył jak ważne miejsce zajmują osoby starsze w wierze katolickiej.

Kolejnym punktem programu była niespodzianka pana Wójta dla wszystkich seniorów – był to ogromny tort, pieczony specjalnie na tę okazję. Pierwszy kawałek oficjalnie pokroił pan Wójt z małżonką w obecności najstarszego seniora naszej gminy.

Po słodkiej przekąsce przedstawiono prezentację przygotowana przez Kierownika GOPS, w której usłyszeliśmy cytat: „Największą chorobą starości jest samotność”, ale to nie oznacza, że osoba, która mieszka, czy żyje sama jest samotna. Rzeczywistość może wyglądać zupełnie inaczej… ale to już zależy od naszych drogich seniorów, od ich aktywności i chęci życia, która niejednokrotnie objawia się poznawaniem nieznanych wcześniej miejsc i nauką nowych rzeczy. Chcę jednak podkreślić, że seniorzy z naszej gminy Szemud bardzo lubią się integrować, rozmawiać i po prostu spędzać razem czas. Organizacja spotkań i imprez specjalnie dla starszych mieszkańców naszej gminy świadczy o szacunku, jakim darzymy seniorów i bardzo cieszymy się, gdy tak licznie i chętnie korzystają z naszych zaproszeń.

Po części oficjalnej wystąpili bracia Sylwester i Jacek Wentk, którzy wypełnili salę największymi przebojami biesiady polskiej , połączone z tańcami i przeplatane dobrym humorem w wykonaniu kaszubskiego kabaretu.


Podsumowaniem niedzielnego spotkania były konkursy z nagrodami oraz upominki dla wszystkich obecnych seniorów.


Barbara Kowalewska – kierownik GOPS w Szemudzie

Galeria