W niedzielę 14.07.2013 r. w Kielnie odbyła się IV edycja Festiwalu Kultury Kaszubskiej. Jak co roku impreza zgromadziła wielu entuzjastów szeroko rozumianej kultury kaszubskiej.


Uczestników przywitał koncert Gminnej Orkiestry Dętej OSP Bojano. Następnie Prezes Lokalnej Grupy Działania „Kaszubska Droga” Pani Danuta Nolbrzak-Hejmowska przedstawiła krótko 4-letnią historię festiwalu witając w ten sposób zaproszonych gości. Po powitaniu zaprosiła do wspólnego otwarcia festiwalu wszystkich wójtów gmin partnerskich i przekazała w imieniu Zarządu LGD tablicę pamiątkową do umieszczenia w budynku Gimnazjum w Kielnie.

Po krótkiej chwili nastąpiło ogłoszenie rozpoczęcia konkursów: kulinarnego dla 11 Kół Gospodyń Wiejskich w 3 kategoriach oraz konkursu dla artystów na „Najciekawsze stoisko twórczości artystycznej na żywo prezentujące warsztat pracy” a także po raz pierwszy przeprowadzanego konkursu pt. „Stoisko kulturą kaszubską stojące” dla gminnych instytucji kultury. Jury poszczególnych konkursów kulinarnych tworzyli restauratorzy z hotelu Victoria w Bolszewie. Twórczość oceniali pracownicy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, a stoiska organizacji/ jednostek gminnych zajmujących się kulturą oceniali członkowie zarządu LGD.

W tym czasie na scenie prezentowali się: kolejna Orkiestra Dęta z Bojana, młodzieżowa grupa z Kielna, dziecięcy zespół regionalny „Kaszëbskô Rodzëzna”, Regionalny Zespół Kaszubski „Koleczkowianie”, utalentowane dzieciaki z obszaru LGD oraz kabarety Kuńda i KGW z Luzina.

Zgromadzeni uczestnicy prócz nieprzerwanej zabawy w rytmach kaszubskich mieli okazję skosztować regionalnych przysmaków oferowanych przez utalentowane kulinarnie Panie z 11 Kół Gospodyń Wiejskich z obszaru LGD „Kaszubska Droga”.

Dla wszystkich zainteresowanych organizatorzy zapewnili także możliwość bezpłatnego uczestniczenia w kaszubskich warsztatach rękodzielniczych, o następującej tematyce : filcowanie, quilling, sztuka użytkowa na starych deskach stodołowych prowadzona prze Panią Halinę Szymańską z Koleczkowa, rzeźba w drewnie, biżuteria etniczna i zdobienie kanapek kaszubskich.

Ok. godz. 18 wręczono nagrody tj. drewniane statuetki laureatom konkursów. W konkursie kulinarnym w kategorii: „lokalne pieczywo kaszubskie” zwyciężyło KGW Szemud, w kategorii „lokalne pierogi kaszubskie” KGW Robakowo, zaś w trzeciej kategorii „lokalna potrawa z kaszubskich owoców sezonowych” po raz kolejny KGW Szemud.

W dniu imprezy przyznano za „Stoisko kulturą kaszubską stojące” pierwsze miejsce dla Gminnego Domu Kultury w Lini, natomiast w konkursie dla twórców zwyciężył Pan Edmund Szymikowski
z Lini.
Podczas festiwalu wręczono również nagrody specjalne dla Kół Gospodyń Wiejskich za wkład w promocje na forum ogólnopolskim podejścia Leader. W tej kategorii jedną z nagród otrzymało KGW Głazica.


Na zakończenie porwała do tańca i wspólnego śpiewania wszystkich uczestników niezwykle energiczna i sympatyczna Weronika Korthals z zespołem. Publiczność bawiła się wspaniale i trudno było się rozstać. Ok. godz. 22.00 Prezes LGD „Kaszubska Droga” razem z wójtem Gminy Szemud Panem Ryszardem Kalkowskim zakończyli festiwal dziękując za udział i zachęcając przybyłych do uczestniczenia w dniu 18.08.2013 r. w Pikniku Historycznym w Amfiteatrze Wejherowskim.

Galeria

Załączniki