Szanowni mieszkańcy,
przypominamy o obowiązku prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów na pięć frakcji tj. makulatura, bioodpady, metale i tworzywa sztuczne, szkło, odpady niesegregowane (zmieszane).
Jak prawidłowo segregować odpady?
Pojemnik/worek niebieski (Makulatura) – wrzucamy: papier suchy, kartony; gazety, książki, odpakowania papierowe, tekturowe, ulotki i katalogi
Pojemnik/worek brązowy (Bioodady) – wrzucamy: odpady ulegające biodegradacji, roślinne odpady zielone (gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty), trociny i korę drzew, odpadki warzywne i owocowe, resztki żywności pochodzenia roślinnego, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie.
Pojemnik/worek żółty (Metale i tworzywa sztuczne) – wrzucamy: zgniecione butelki po napojach, plastikowe odpakowania po chemii gospodarczej, olejach, farbach, kosmetykach, środków czystości, plastikowe nakrętki, torebki, reklamówki plastikowe, pojemniki po owocach, folie, woreczki, puste pojemniki po jogurtach, tworzywa sztuczne (np. zabawki, naczynia plastikowe), drobne metale, styropian spożywczy, metalowe zakrętki, folie aluminiowe, wieczka z opakowań po jogurtach, kartoniki po mlekach i napojach.
Pojemnik/worek zielony (Szkło) – wrzucamy: butelki, słoiki, opakowania ze szkła, szklane opakowania po kosmetykach bez plastiku i metalu
Pojemnik/worek czarny (Odpady niesegregowane zmieszane) – wrzucamy: odpady pozostałe po wysortowaniu na poszczególne frakcje np. resztki kuchenne, popiół, pieluchy, inne artykuły higieniczne, tłusty, zabrudzony i mokry papier, porcelanę, odchody zwierząt domowych, duralex, zużytą odzież, obuwie.
Mieszkańcy, którzy będą kompostować bioodpady w przydomowych kompostownikach zwolnieni są z posiadania pojemników na Bioodpady
Zachęcamy do kompostowania wszystkich, którzy mają do tego odpowiednie warunki. To przyjazny środowisku, tani i prosty sposób pozbycia się bioodpadów powstających w gospodarstwie domowym oraz odpadów zielonych powstających w naszych ogrodach, takich jak trawa czy liście. Kompostownik zajmuje mało miejsca i nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, a zarazem jest najbardziej przyjazną dla środowiska. Kompostowanie to prosta i opłacalna forma zagospodarowania bioodpadów i odpadów zielonych, gdyż nie wymaga użycia energii, transportu, opakowań itd.
Częstotliwość odbioru odpadów komunalnych
1. papier, w tym odpady opakowaniowe z papieru i tektury raz w miesiącu
2. szkło, w tym odpady opakowaniowe ze szkła raz na dwa miesiące
3. metale i tworzywa sztuczne, oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe; raz w miesiącu
4. BIOodpady, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów kuchennych pochodzenia roślinnego raz na 2 tygodnie,

5 pozostałość po segregacji – odpady resztkowe.

Jednocześnie przypominamy, w przypadku, nie odebrania odpadów przez firmę wywozową w terminie zgodnie z harmonogramem, mieszkańcy zobowiązani są do złożenia reklamacji odbioru nie później niż w ciągu 4 dni od dnia odbioru. Reklamację zgłoszone po wskazanym terminie nie będą rozpatrywane.
Biorąc pod uwagę zwiększenie częstotliwości odbioru Bioodpadów, oraz oczekiwania mieszkańców tut. Urząd przymierza się do wprowadzenia na terenie gminy możliwości korzystania z mobilnej aplikacji, która pozwoli na pobranie harmonogramu wywozu odpadów komunalnych poprzez podanie adresu zamieszkania.
Aplikacja powiadomi automatycznie dzień wcześniej o konieczności wystawienia odpowiedniego pojemnika, podpowie jak należy sortować śmieci, gdzie się znajduje i co można oddawać na PSZOK.
W przypadku pytań związanymi z systemem gospodarowania odpadami zapraszamy do kontaktu z referatem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pod numerem telefonu 58 676 44 24.

Natalia Kacprzak