Szanowni Mieszkańcy!Od kilku lat na terenie województwa pomorskiego realizowany jest ministerialny projekt dot. budowy sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu. Projekt ten, finansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, zakłada doprowadzenie do poszczególnych gmin głównych nitek światłowodu.


Dotychczas na naszych obszarach dostępny jest Internet drogą kablową, cechujący się bardzo niską przepustowością, w dodatku technologicznie nieprzystosowany do znaczącej rozbudowy. Alternatywny Internet bezprzewodowy za pośrednictwem telefonii komórkowej praktycznie w ogóle nie zdaje egzaminu z uwagi na ukształtowanie naszego terenu – występują tu liczne nisze, w których problemem staje się nawiązanie zwykłego połączenia telefonicznego, o przesyle danych nie wspominając. Dlatego ze zrozumiałych względów projekt budowy szkieletowych sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu wzbudza ogromne zainteresowanie. Jest to szansa na duży technologiczny i gospodarczy skok naprzód.

Dotychczas wciąż jest wiele niejasności na temat szczegółów realizacyjnych oraz ewentualnych możliwości dot. podłączeń do tej sieci zarówno przez samorządy jak też firmy i zwykłych mieszkańców.


W związku z tym, dla wszystkich zainteresowanych tym tematem, z inicjatywy Wójta Gminy Szemud p. Ryszarda Kalkowskiego zorganizowane zostanie spotkanie w tej sprawie z przedstawicielem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji – p. ministrem Bogdanem Dombrowskim, które odbędzie się w Szemudzie w sali korekcyjnej GCKSiR w dniu 14 lipca br. o godz. 13.30.

Liczymy na to, że spotkanie to pozwoli przybliżyć tematykę oraz wyjaśnić pojawiające się liczne pytania w tym zakresie.


[color=red]Zachęcam do licznego i aktywnego udziału w tym spotkaniu.Ryszard Kalkowski – Wójt Gminy Szemud[/color]