25 lipca 2013, godzina 6.00 jesteśmy na Helu, bowiem stąd rusza XXXII Piesza Pielgrzymka Kaszubska na Jasną Górę. Trochę znajomych, sporo nowych twarzy no i ks. kierownik prof. Jan Perszon, więc to znak, że zaczynaaaaaaaamy!Wielu z Was pewnie sobie myśli, co takiego pociągającego jest w dziewięstnastodniowym maszerowaniu? Zapewniamy, że dzieje się naprawdę dużo. Myślisz, że dzień zaczyna się kroczeniem i nim się kończy? Tu się mylisz! Poranna msza, potem wędrówka, w między czasie niesamowite postoje podczas, których tyle jedzenia, że nie sposób sobie niczego odmówić, zabawa przy wspólnych tańcach. Jesteś przekonany, że to szczęśliwy happy end całej doby? Otóż nie, po dotarciu do miejsca noclegowego zaczyna się dopiero życie, wspólne plotki, mecze piłki nożnej, ogniska, apele z niesamowitym klimatem.
To jest czas na zawiązywanie znajomości, przyjaźni, miłości na długie lata… Uważasz, że teraz skończy się historia tych niesamowitych 19 dni? Kaszubska pielgrzymka kryje jeszcze wiele tajemnic…


Szymbark – pierwszy mecz pielgrzymów – mecz otwarcia. W tym roku emocji nie zabrakło – po pięknej walce remis 4:4.


Lubichowo – kolejny mecz tym razem z drużyną grającą w lidze po dobrym meczu kolejny remis 4:4 jednak to już dobry wynik.


Lipinki – wspólne ognisko przy śpiewach i tańcach.


Toruń – miasto zabytków, rozrywki no i odprężenia.


Licheń – wielka bazylika – zwykle w okolicy Lichenia spotykamy abp. Sławoja Leszka Głódzia.


Sieradz – już blisko cel, ale i miasto warte odwiedzenia. Szczególną sympatią darzymy chłodną w tegorocznych upałach fontannę na rynku.


Rychłocice – kolejny mecz niestety przegrany 2:3 ze względu na niewykorzystany rzut karny w ostatnich minutach meczu.


Ożegów – w planach co roku mecz (pogoda nie dała) jednak gospodarze potrafią zapobiec i takiej sytuacji zapełniając czas wolny zabawą w Ignacowie.


Miedźno – wieczór kabaretów, śmiechu ale i pożegnań ostatni wspólny wieczór gdzie każda grupa pielgrzymkowa przygotowuje skecz na inną grupę w celu wywołania uśmiechu u pielgrzymów.
12 sierpnia 2013 godziny popołudniowe, dochodzimy na Jasną Górę. Na twarzach pielgrzymów dostrzegamy przeróżne emocji, jedni pełni radości, ani zapłakani, że to już koniec. Po wielu dniach, docieramy do tronu Matki! Tutaj kończy się wędrowanie jednak zaczyna przygoda, bo każdy wie, że wróci za rok. Zgodnie z powiedzeniem PÓJDZIESZ RAZ – ZOBACZYSZ – WRÓCISZ ZA ROK I NIE POŻAŁUJESZ
Zapraszamy wszystkich młodych, zarówno ciałem jak i duchem na tą wspaniałą przygodę. Nie bój się, odważ się. Przedstawiciele MdR są najlepszym tego przykładem. Podziękowania ślemy również do Urzędu Gminy Szemud który corocznie wspiera pielgrzymkę Kaszubską jako ostatni licząc od Helu na trasie naszej Pielgrzymki, a które to wsparcie istotnie nam pomaga.
Zapraszamy za rok!

Przedstawiciele Młodzi dla Regionu – Gmina Szemud
Emanuela Kuptz, Tomasz Krauza, Arkadiusz Daniluk

Galeria