Drodzy mieszkańcy,
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi
, jako coroczne wydarzenie promujące ochronę środowiska, rozszerzanie świadomości ekologicznej i życie zgodnie z naturą. To 50 Święto Ziemi oraz doskonała okazja do organizowania rożnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym także akcji zbierania śmieci.
W Gminie Szemud akcje sprzątania śmieci odbywały się corocznie w ramach sołectw. W obecnym stanie epidemii wydarzenia i akcje tworzone w ramach obchodów Dnia Ziemi zostają przeniesione do internetu i organizowane są online.

Niemniej jednak, zachęcamy mieszkańców Gminy Szemud do kontynuowania corocznej tradycji oczyszczania naszej planety, działając przede wszystkim w swojej okolicy lub w swoim domu. Każdy z nas wraz z rodzinami może podczas rodzinnych spacerów zadbać o otaczającą nas przyrodę. Zadbajmy również w swoich domach o prawidłową segregację śmieci – nie korzystajmy z woreczków foliowych, a idąc na zakupy zabierajmy własne torby wielokrotnego użytku, korzystajmy z produktów w szklanych butelkach, nie wyrzucajmy zepsutych rzeczy, tylko starajmy się je naprawić, myjąc zęby, zakręcajmy wodę itd.
W czasie trwania pandemii zabezpieczamy się przed koronawirusem. Niestety, w wielu miejscach możemy natknąć się na zużyte rękawiczki i maseczki. Zadbajmy o to i pamiętajmy, aby je wyrzucać do kosza na śmieci. Pozostając w domach możemy także zadbać o edukację ekologiczną naszych pociech. W 2020 roku, motyw przewodni Międzynarodowego Dnia Ziemi to „Działania na rzecz ochrony klimatu”, a w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznym.
Warto pamiętać, że troska o środowisko jest codziennym obowiązkiem każdego z nas.

Natalia Kacprzak