16 czerwca w Szemudzie, rozegrano Mistrzostwa Polski w „Baszka Sportowa – Méster”. Turniej rozgrywano wg obowiązujących przepisów gry w „Baszkã Sportową – Méster”, z asem serce jako najstarszym trumfem. Zawodniczki oraz zawodnicy rozegrali 4 rundy po 40 rozdań.

Patronat honorowy nad Mistrzostwami Polski, objęli:
Jan Kleinszmidt – Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego
Łukasz Grzędzicki – Prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego
Ryszard Kalkowski – Wójt Gminy Szemud

W Szemudzie o tytuł Méstrã Polski w Baszka, walczyło 232 zawodników z 58 drużyn, które reprezentowały: Wielkopolskę – Energetyk Trzcianka i Victoria Miały. Kujawy i Pomorze, wystawiły dwie drużyny z Chełmży: CHOK I Chełmża i CHOK II Chełmża. Lubuskie reprezentowały dwie drużyny Kontra I i Kontra II Gorzów Wielkopolski. Natomiast, Pomorze i Kaszuby, były gospodarzem Mistrzostw Polski
Mistrzem Polski został Czesław Gostomski, reprezentujący drużynę FBR Gostomski Lipusz. Drugie miejsce, zajął Henryk Odwald z drużyny Rybacy Władysławowo. Trzecie miejsce dla Jana Forjan z Kontry I Gorzów Wielkopolski. Najlepszą zawodniczką wśród pań, okazała się Emila Kołaczek z Kontry II Gorzów Wielkopolski, wyprzedzając Ewę Leykowską z SKR Szemud i Karolinę Kuczkowską z Peplinianki Pelplin.
Drużynowo – Mistrzostwo Polski dla drużyny REKOWIANIE Rekowo, która grała w następującym składzie: Darżnik Władysław, Patok Władysław, Malon Wojciech, Szlas Andrzej. Drugie miejsce dla drużyny BAZUNY II Żukowo, którą reprezentowali: Banach Eugeniusz, Hinca Andrzej, Paczoszka Józef i Regliński Rafał. Trzecie miejsce zajęła drużyna KONTRY I Gorzów Wielkopolski, która wystąpiła w następującym składzie: Pospieszny Marek, Kowalczuk Stanisław, Korbel Jan i Forjan Jan.

Nagrodę główną – pralkę AGD, zdobył Czesław Gostomski, który był bardzo zaskoczony swoim zwycięstwem. „Grało mi się dobrze, karta chodziła z fartem, wiec starałem się wykorzystać. Cieszy uzyskany wynik, naprawdę nie spodziewałem się takiego sukcesu”. Najbardziej jednak z tytułu cieszyła się Emila Kołaczyk z Kontry II Gorzów Wielkopolski, która swoją radością, urzekła całą rzeszę kibiców. „Niespodzianka, taki sukces, jestem zszokowana, jeszcze nie wierzę, że udało mi zostać Mistrzynią Polski w Baszka. Powrót do Gorzowa będzie pełen radości, ponieważ koledzy także stawali na podium”. Gorzów Wielkopolski może być dumny ze swoich sukcesów – odnieśli duży sukces, będąc w każdej kategorii na podium. Jest to pierwszy w Polsce sportowy klub karciany. Najbardziej wyrównanym zespołem Mistrzostw Polski byli REKOWIANIE Rekowo, którzy zasłużenie zdobyli tytuł, punktując w każdej rundzie. Trzech zawodników punktowało powyżej 10 pkt. Szlas Andrzej ze zwycięskiej drużyny, stwierdził, „odnieśliśmy największy sukces w karierze. Teraz wszyscy, będą starali się bić mistrza, ale zapewniam, że tanio skóry nie oddamy – będziemy dumnymi Mistrzami Polski”.

Wójt Gminy Szemud – Ryszard Kalkowski, był bardzo zaskoczony tak dużą liczbą zawodników, którzy brali udział w Mistrzostwach. Stwierdził, że: „bardzo go cieszy, tak liczny udział zawodników z poza Pomorza, którzy przyjechali z innych województw. Dziękuję także organizatorom, że wybierają Szemud na miejsce tak prestiżowych rozgrywek. Dlatego już bardzo się cieszę i także zapraszam na kolejną dużą imprezę dla „baśkarzy”, jaką będą Mistrzostwa Europy -1 września w Szemudzie”.
Ugowski Mirosław – organizator, Mistrzostw, także był zaskoczony tak dużą liczbą zawodników. „Cieszy mnie tak liczny udział zawodników, nie tylko z Pomorza, ale też z pozostałych regionów Polski. Możemy powiedzieć, że po raz pierwszy wyłoniliśmy Mistrzów Polski dla całej Polski. Liczę, że współpraca z pozostałymi województwami, zaowocuje jeszcze większą ilością drużyn przyjeżdżających na turnieje mistrzowskie na Kaszubach. Szczególne gratulacje dla zespołów z Lubuskiego – Kontry Gorzów Wielkopolski, którzy stawali na podium w każdej klasyfikacji. Dzięki takim spotkaniom „baśkarze”, mogą także zawiązać przyjaźnie ale też poznać różne style grania u zawodników.

Już dzisiaj zapraszam na Mistrzostwa Europy do Szemuda. Pragnę też poinformować, że po raz pierwszy drużyny do Mistrzostw Europy, będą mogły zapisywać się i dokonywać opłaty startowej w formie elektronicznej”.
Należy wspomnieć jeszcze, że organizatorzy nagrodzili wszystkie drużyny biorące udział w Mistrzostwach Polski – pamiątkowymi medalami. Puchary i medale wręczał Wójt Gminy Szemud, Ryszard Kalkowski oraz Bogusław Napieralski. Wręczanie medali i pucharów uatrakcyjnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Big Band Blue z Bojana.

Otwarcia Mistrzostw Polski, dokonali: Mirosław Ugowski – prezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Kultury Fizycznej i Bogusław Napieralski – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji. Podczas uroczystego otwarcia Mistrzostw Polski, „baśkarze” odśpiewali wspólnie hymn państwowy. Natomiast Borzych Franciszek i Partyka Ireneusz, zaśpiewali hymn „baśkarzy”.
Skład komisji sędziowskiej: Marciniak Zbigniew, Nawrocki Jan, Ugowski Mirosław.

Organizatorem Mistrzostw Polski było Kaszubskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej. Współorganizatorem Mistrzostw Polski, było GCKSiR w Szemudzie.

Galeria