Niedzielnym popołudniem 26 listopada kościół parafialny św. Mikołaja w Szemudzie wypełniony był niemal po brzegi. To wszystko za sprawą koncertu, który odbył się w murach świątyni. Był to koncert z wielu względów niezwykły. Przede wszystkim dlatego, że wpisany był w obchód Narodowego Święta Niepodległości, który w tym roku w naszej Gminie trwał kilkanaście dni.

W pierwszej części koncertu odbył się występ dziewcząt ze szkół podstawowych – finalistek Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Śpiew młodych adeptek sztuki wokalnej w połączeniu z historyczną refleksją przedstawioną przez p. Aleksandrę Perz – przewodniczącą Rady Gminy Szemud, wprowadził wszystkich słuchaczy w podniosły klimat uroczystości.
Do śpiewu dołączył również Chór Insieme z Krakowa pod dyrekcją Moniki Bachowskiej, który wykonał jedną pieśń patriotyczną oraz przepiękną modlitwę o pokój.

Druga część koncertu poświęcona była twórczości nieznanego w Polsce francuskiego kompozytora René de Boisdeffre’a, żyjącego w latach 1834–1906. Warto dodać, że twórczość ta nie jest również rozpoznawalna w samej Francji, skoro jej odkrywaniem zajął się Polak, p. Jan A. Jarnicki, dyrektor firmy fonograficznej Acte Préalable. Dla wykonawców koncertu wielkim wyróżnieniem i zaszczytem stał się fakt, że p. Jarnicki wraz z Małżonką zaszczycił nas swoją obecnością, przybywając do Szemuda z Warszawy. To dzięki niemu bowiem utwory Rene de Boisdeffre’a zostały wydobyte z cienia zapomnienia. To on wreszcie jakiś czas temu zwrócił się z prośbą do piszącego te słowa, aby właśnie utwory de Boisdeffre’a zarejestrować i wydać na płycie CD.

Płyta najpewniej ukaże się pod koniec bieżącego roku, natomiast podczas koncertu publiczność zgromadzona w kościele mogła usłyszeć na żywo wybrane utwory francuskiego kompozytora. Były to następujące dzieła: Cantique op. 80 na sopran solo, chór żeński i fortepian, Les anges de Bètheléem na mezzosopran, chór żeński i fortepian oraz Messe de Notre-Dame de Sion op. 47 na czworo solistów, chór mieszany i organy. Godnym podkreślenia jest fakt, że wykonanie tych utworów w naszej szemudzkiej świątyni było polską prapremierą dzieł Rene de Boisdeffre’a!
Wśród wykonawców znaleźli się następujący artyści: Barbara Lewicka Wójcik – sopran,
Donata Zuliani – mezzosopran, Maciej Gallas – tenor, ks. Robert Kaczorowski – baryton, Ewa Rytel – fortepian i organy, Chór Insieme oraz Monika Bachowska – dyrygent.

W tym miejscu niech mi będzie wolno wyrazić wdzięczność wszystkim artystom, którzy przyjęli zaproszenie do wzięcia udziału w koncercie. W sposób szczególny dziękuję wykonawcom, którzy przybyli do nas z Krakowa: p. Maciejowi Gallasowi, Chórowi Isieme i p. Monice Bachowskiej, która wprawną batutą zadyrygowała całym koncertem.

Serdeczne słowa wdzięczności kieruję do Dyrektora Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie Pana Tomasza Stein, za podjęcie trudu zorganizowania koncertu i wielu innych przedsięwzięć, które wpisały się w program „Razem dla Niepodległej”. Dziękuję Wójtowi Gminy Szemud Panu Ryszardowi Kalkowskiemu oraz Przewodniczącej Gminy Szemud Pani Aleksandry Perz za okazaną pomoc i życzliwość. Dziękuję także Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za przygotowanie posiłków dla gości z Krakowa.

Dziękuję również wszystkim zgromadzonym słuchaczom, tak pochodzącym z terenu naszej Gminy, jak również wielu gościom, którzy w ten niedzielny wieczór zaszczycili nas swoją obecnością, za to, że razem, we wspólnocie, słuchając przepięknej sakralnej muzyki klasycznej, uczyniliśmy ją modlitwą i w ten sposób oddaliśmy cześć Tym, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli swe życie, walcząc o wolną i niepodległą Rzeczypospolitą.

ks. Robert Kaczorowski
proboszcz parafii św. Mikołaja w Szemudzie