„Ta noc Kupały, to jest noc Świętojańska, jedyna noc…” Tak rozpoczyna się refren piosenki skomponowanej przez Księdza Proboszcza Roberta Kaczorowskiego w 2015r.

W Przetoczynie IV GMINNA NOC KUPAŁY rozpoczęła się w niedzielę 18 czerwca dość wcześnie, bo już o godz.15.00… a do pięknego barytonu Księdza śpiewająco przyłączyła się publiczność zgromadzona na świątecznie udekorowanym placu. Imprezę otworzył I Pomorski Zlot Miłośników Małego Fiata zorganizowany przez Fanklub Małego Fiata z Przetoczyna. Przez wieś przejechało uroczyście około 40 kultowych samochodów. Niektóre miały niebanalne numery rejestracyjne np. GO SOŁTYS, GO WÓJT lub GO PROBOSZCZ – kto nimi jechał, łatwo się domyślić. Na zlot przybył też jeden trabant i trzy fiaty 125p. Obrazek wyjęty z XX w. Niezwykły widok – gratulacje dla pomysłodawców.

Wielu pytało, gdzie w niewielkim Przetoczynie jest miejsce na imprezę o wymiarze gminnym. Otóż ci, którzy nie wiedzieli, mieli świetną okazję aby się dowiedzieć… Jest takie miejsce – boisko położone nieopodal drogi a jednak bezpieczne i zaciszne, otoczone drzewami – gościnne i przyjazne. Na to boisko właśnie Komitet Organizacyjny z Panią Ewą Kleszczewską – radną i sołtysem w jednym, zaprosili wszystkich lubiących plenerowe, biesiadne spotkania. Okazało się, że takich jest bardzo wielu. Plac nie pustoszał. Auta na parkingi przyjeżdżały ciągle nowe i nowe…

Radio Kaszëbe prowadziło relację na żywo a ludzie przybywali, bo i było po co! Od 15.00 na estradzie nieustannie pojawiali się nowi wykonawcy. Na początek wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta pod batutą Andrzeja Łysko, potem fantastyczne dzieciaki z SP w Łebieńskiej Hucie, Świat Tańca z Wejherowa i Grupa Taneczna MAMBO z Żukowa. W imponującym pokazie karate zaprezentował się też klub GOKKEN z Chwaszczyna. Na marginesie – wszyscy zapraszają chętnych na treningi po przerwie wakacyjnej – od września. W Gminie Szemud dbamy o promocję zdrowego stylu życia, dlatego – można powiedzieć – TRADYCYJNIE – odbył się również „Bieg z Wójtem po Zdrowie”, w którym wzięło udział ponad 140 osób. Biegł Wójt, biegła Pani Sołtys Ewa, Dyrektor GCKSiR Pan Tomasz Stein ale również Ks. Robert . Każdemu wszakże szlachetne zdrowie się przyda. Po biegu i już do późnego wieczora trwały koncerty przeplatane pomysłowymi konkursami dla dorosłych i dzieci przygotowanymi przez mieszkańców Przetoczyna. Oprócz świetnej zabawy można było wygrać wartościowe nagrody.

Około 18.00 zapłonęło ognisko. Cykl koncertów otworzył „nasz” rockandrollowiec Jarosław Timur Gawryś, potem wystąpił zespół „Bliza” wykonujący muzykę disco polo po kaszubsku. Gościem specjalnym wieczoru była wokalistka obdarzona pięknym, przykuwającym uwagę głosem Ola Zabłocka z Leszna. Wystąpił też Kamil Dąbkowski – Kamilo z tancerkami. Swoim śpiewem zaprosił publiczność do tańca.
Tradycją naszych Gminnych Nocy Kupały stały się pokazy profesjonalnego tańca z ogniem, nie mogło więc go zabraknąć i w tym roku.

Po zmroku wystąpił „Teatr Ognia” z Bartoszyc. Przepiękna muzyka, fascynujący układ taneczny, ulatujące iskry tworzyły widowisko hipnotyzujące pięknem. Potem trwała już zabawa do późnych godzin nocnych, którą poprowadził sprawdzony podczas niejednej imprezy DJ Baron oraz DJ Biały.

Nie sposób pominąć nęcące zapachami stoiska KGW. Niezawodne Panie z Głazicy, Donimierza i Leśna przygotowały przysmaki kaszubskiej, tradycyjnej kuchni takie, że palce lizać. Delicje…

I jeszcze jeden bardzo ważny aspekt całego wydarzenia, podczas którego przeprowadzono zbiórkę pieniężną na rzecz Nikodema. Dochód ze sprzedaży koszulek Fanklubu Małego Fiata, kiełbasek, grochówki oraz zbiórek indywidualnych wyniósł cztery tysiące zł. NA ZDROWIE NIKODEM!!!

Jako Przewodnicząca Rady Gminy, jestem szczęśliwa ponieważ mieszkańcy Gminy Szemud – nawet tak niewielkiej miejscowości jaką jest Przetoczyno, mają niezwykłą siłę i potencjał do robienia rzeczy wyjątkowych. Dziękuję zatem bardzo KOMITETOWI ORGANIZACYJNEMU, mieszkańcom Przetoczyna, strażakom gminnych oddziałów OSP, sponsorom. Każdemu kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do tego, że IV Gminna Noc Kupały była imprezą zorganizowaną na bardzo wysokim poziomie.

 

Podczas imprezy sołtys Koleczkowa – Jan Barkowski zaprosił na przyszłoroczne sobótki. Dokąd…? do Jana właśnie, czyli do Koleczkowa. Zatem już wiemy, gdzie spotkamy się za rok.

Przewodnicząca Rady Gminy
Aleksandra Perz

Galeria zdjęć

*   *   *

Lista sponsorów

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim,którzy zaangażowali się w tegoroczną edycję gminnych obchodów NOCY KUPAŁY- Przetoczyno 2017.
Przygotowania do obchodów rozpoczęliśmy w lutym br.spotkania grupy zapaleńców oraz komitetu organizacyjnego odbywały się cyklicznie co 2 tygodnie.
Większość naszych spotkań wspierana była przez osoby które miały już doświadczenie w organizowaniu takiego przedsięwzięcia za cenne rady bardzo dziękujemy Wójtowi Gminy p.Ryszardowi Kalkowskiemu, p.Renacie Górskiej, p. Kazimierzowi Potrykus, p. T. Stein, p. Ani Lieske i oczywiście p. Barbarze Rzeszewicz.

Bardzo dziękujemy Przewodniczącej Rady Gminy p .Aleksandrze Perz za profesjonalne poprowadzenie całej imprezy i za wszystkie dobre wskazówki których nam udzieliła.

Wielkie dziękuje należy się Irkowi Stolz i Grzegorzowi Rzepka,którzy z okazji Nocy Kupały założyli Fan Klub Fiata 126p jako miłośnicy ,,MALUCHA”zorganizowali zlot .
Korowód maluchów z Gminną Orkiestrą Dętą na czele dokonał uroczystego otwarcia imprezy pn. Noc Kupały – Przetoczyno 2017.

Za każdą okazaną pomoc Bardzo dziękujemy a szczególnie dziękujemy wszystkim darczyńcom

BANK RUMIA SPÓŁDZIELCZY
Oddział Szemud

WOJCIECH BOJKA
P.B.KRUSZYWO
Luzino

SIGMA BK
Kielno

ALEXANDER
Chwaszczyno

E-LILA
Szemud

SEMERLING MARCIN
Wejherowo

PRANCZKE JANINA
Przetoczyno

BRICKS
Firma Ogólnobudowlana Ryszard Stenka
Łebieńska Huta

GS SAMOPOMOC CHŁOPSKA
Wejherowo

SEWABUD
Franciszek Walkusz
Pomieczyno

POTRYKUS KAZIMIERZ
Wytwarzanie Blach Samochodowych
Szemud

ŚLIWA
Plastic Injection Moulding
Kielno

JANTAR
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna
Kielno

JAN- CHEM
Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe
Szemud

TYSAND
J.Krawczyk J.Sowiński
Gdańsk

Firma ,,OSKAR”
Jacek Zając
Kamień

KAZIMIERZ LITWIN
Przetoczyno

STANISŁAW DRAWS
Szemud

RUDNICKI ZBIGNIEW
Przetoczyno

Państwo KRZYŻALEWSCY
Przetoczyno

WIOLETA i DARIUSZ BIESZK
Przetoczyno

JAN i MIROSŁAWA FORMELA
Głazica

RENATA i STANISŁAW STOLZ
Przetoczyno

KAZIMIERZ NACZK
Roboty Ziemne
Kamień

EMILIA i SYLWESTER PRANSZKE
Przetoczyno

KLANCZKOWSKI HENRYK

TERESA BEŚKA
Przetoczyno

ANNA i MARIUSZ SKRZYPKOWSCY
Przetoczyno

SZODROWSKI ZBIGNIEW
Głazica

GRUBA ZENON
Przetoczyno

BOŻENA PIENSCHKE
Przetoczyno

LUCYNA I MIECZYSŁAW GRUBA
Przetoczyno

MACIĄG BARBARA
Przetoczyno

SKWARŁO WOJCIECH
Usługi Transportowe
Przetoczyno

TERESA i ANDRZEJ KLAWIKOWSCY
Przetoczyno

SIKORA LESZEK
Przetoczyno

WIOLETA i SYLWESTER GAFKE
Przetoczyno

WANDA i ANTONI BIESZKE
Przetoczyno

SEMEKO
Gdynia

GRZENIA TADEUSZ
Nadole

MARLENA i ZENON DAMPC
Przetoczyno

ANITA i ZBIGNIEW GRABOWSCY
Łebieńska Huta

KRYSTYNA i JANUSZ FORMELA
Szemud

MARIUSZ POTRYKUS
Kieleńska Huta

DANUTA i ANDRZEJ WILCZEWSCY
Donimierz

KGW Przetoczyno

OSP Przetoczyno

ZYGMUNT BOJKA
Przetoczyno

JAN LEZNER
Przetoczyno

TOMASZ KRAUZA
Przetoczyno

PIZZERIA ,,U ZBYNIA”
Szemud

JOANNA MIELEWCZYK
Przetoczyno

HANNA i WOJCIECH PRANCZK
Przetoczyno

ALICJA i MARCIN SOCZYK
Przetoczyno

MIROSŁAWA ZIEMANN
Przetoczyno

ALEKSANDRA i PAWEŁ BEŚKA
Przetoczyno

MIROSŁAWA i HENRYK KOSZAŁKA
Przetoczyno

PIEKARNIA MALINOWSCY
Szemud

OSP Częstkowo

OSP Szemud

ANITA PRANCZKE
Przetoczyno

Komitet organizacyjny Nocy Kupały 2017- Przetoczyno