W niedzielę 22 czerwca 2014r. wieś Kowalewo w Gminie Szemud stała się stolicą „Nocy Kupały” na Kaszubach. Już od godziny 16.00 tłumy mieszkańców oraz gości z sąsiednich gmin rozpoczęły świętowanie. Niezwykle bogaty program i mnóstwo atrakcji spowodowało, że wszyscy uczestnicy doskonale bawili i się do samego końca. Organizatorzy zapewnili bezpłatne atrakcje dla najmłodszych uczestników w postaci trampoliny, zamków dmuchanych oraz konkursów z nagrodami dla każdego.


Bardzo dużym powodzeniem cieszyła się inicjatywa Wójta Gminy Szemud Ryszarda Kalkowskiego pod hasłem „ Biegnij z Wójtem po zdrowie”, bo aż 65 uczestników brało udział w biegu na dystansie 1400 m., każdy sportowiec otrzymał pamiątkowy medal, a trzech najlepszych otrzymało nagrody rzeczowe w postaci książek z pamiątkową dedykacją inicjatora.


Cała impreza odbywała się u gospodarza, Sołtysa wsi Kowalewo p. Jerzego Parchema, który doskonale przygotował swoje gospodarstwo na przyjęcie tak licznych gości. Wójt Gminy Szemud na początku imprezy odpalił ognisko, przy którym wszyscy mogli upiec sobie darmową kiełbaskę, których dostarczono ok. 2500 porcji. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Leśna zadbały o przepyszną grochówkę z kuchni polowej i pajdę wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem dla każdego. A dla tych, którym było mało panie z KGW Leśno serwowały zapiekanki, frytki oraz ciasto z kawą.


Dzieci wraz z opiekunami mogły skorzystać z dodatkowych atrakcji w postaci wędrówki po gminie bryczką lub mogli wybrać się na dalsze wojaże specjalnym autobusem firmy PKS. Scena przez cały czas imprezy tętniła życiem, na której mieliśmy okazję zapoznać się z legendami, zwyczajami, kawałami również w języku kaszubskim związanymi z Nocą Kupały.


Wielkim powodzeniem uczestników cieszył się niezwykle barwny koncert w wykonaniu Ks. Roberta Kaczorowskiego wraz z gościem specjalnym p. Barbarą Lewicką. Tenor i sopran królowały na scenie około godziny, po czym rozpoczęły się występy uczniów w strojach kaszubskich ze Szkoły Podstawowej z Łebieńskiej Huty pod kierownictwem p. Katarzyny Miotk i Zespół regionalny „Krôsniãta” działający przy Szkole Podstawowej w Szemudzie, którego opiekunem jest p. Sabina Kwidzińska. Niezwykłą atrakcją był występ zespołu tanecznego „EXPRESIK” działającego przy Klubie Świat Tańca w Wejherowie, zdobywców tytułu Wicemistrzów Świata w kategorii Urban Dance Styles w Chorwacji, którego trenerami są Panstwo Joanna i Jacek Benaśkiewiczowie. Dodatkową atrakcją dla uczestników był koncert Zespołu Regionalnego Koleczkowianie i występ Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Szemuda, który spotkał się z dużym aplauzem zgromadzonych widzów.


Nad całością oprawy muzycznej czuwali bracia Wentk z Warzna, przy których akompaniamencie wszyscy chętnie bawili się do końca tej wspaniałej imprezy plenerowej, która zakończyła się dobrze po północy.


Dorośli mogli sprawdzić swoje umiejętności w konkursach rzut piłką do kosza, przeciąganiu liny, a niezwykłym powodzeniem cieszył się konkurs wchodzenia na cztero – metrowy bal, zwycięzcą tego konkursu okazał się Pan Dawid Sirocki, który z rąk Wójta Gminy otrzymał specjalną nagrodę.


Pomysł organizacji takiej imprezy narodził się po udanych ubiegłorocznych dożynkach w Koleczkowie. Dożynki stanowią podziękowanie za plony które zbiegają się z zakończeniem lata.
Teraz alternatywą na rozpoczęcie lata /ostatni weekend przed sobótkami/, będzie w Gminie Szemud „Noc Kupały”. Będzie to impreza coroczna, która została wpisana na stałe do kalendarza imprez kulturalnych organizowanych na terenie Gminy Szemud. Co roku planuje się zorganizowanie podobnej imprezy w innym sołectwie Gminy. W wyniku losowania pałeczkę organizacji „Nocy Kupały” w przyszłym roku przejęło sołectwo Jeleńska Huta, na którą już teraz serdecznie Państwa zapraszamy.


Barwną relację z Nocy Kupały uzupełnia załączony do miesięcznika Lesok fotoreportaż.


Gmina na to przedsięwzięcie złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla operacji odpowiadających warunkom przyznania pomocy w ramach tzw. „małych projektów” objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na kwotę pomocy 7357 zł. Oczywiście swój wkład mają sponsorzy, którym oddzielnie poniżej serdecznie dziękujemyB. Węzeł i B. Napieralski
Wójt Gminy Szemud wraz z Sołtysem wsi Kowalewo składają serdecznie podziękowania wszystkim sponsorom oraz osobom zaangażowanym przy organizacji imprezy „Noc Kupały – Kowalewo 2014”, a w szczególności:1. Wanda i Jerzy Parchem

2. Zbigniew Toporek

3. Hilary Formela HILLARY Gościniec u Przyjaciół w Wyczechowie,

4. Pomorska Komunikacja Samochodowa Sp. z o.o. Z siedzibą w Gdyni,

5. Tomasz Wieczerzak z Kowalewa,

6. Józef Hewelt z Kłosowa,

7. Tomasz Oczk z Kamienia,

8. Małgorzata i Piotr Lehman z Kowalewa,

9. Firma „Stachtrans” z Kielna,

10. Dariusz Wicki z Dębowej,

11. DREWTRAK Zbigniew Szymański z Szemuda,

12. Ochotnicza Straż Pożarna z Kielna,

13. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szemudzie

14. Barbara Kowalewska – Kierownik GOPS

15. Koło Gospodyń Wiejskich z Leśna,

16. Koło Gospodyń Wiejskich z Szemuda,

17. Kaszubski Zespół Regionalny „KOLECZKOWIANIE”,

18. Uczniowie Szkoły Podstawowej z Łebieńskiej Huty,

19. Zespół regionalny „Krôsniãta” ze Szkoły Podstawowej w Szemudzie,

20. Zespół taneczny „EXPRESIEK” – Klub Świat Tańca w Wejherowie,

21. Oktawia Hewelt z Barłomina,

22. „Mixdrew” z Kamienia,

23. Beata Skwarło z Przetoczyna,

24. Ks. Robert Kaczorowski,

25. Barbara Lewicka

26. Henryk Miotk

27. Halina Pietkun

28. Dawid Kas

29. Aniela Sychowska

30. Monika Lidzbarska

31. Irena Piastowska

32. LILA Sp. z o.o.

33. Piekarnia Malinowski – Szemud

34. Krzysztof Drużbiak – Drukarnia IWA Gdynia