W poniedziałek 26 marca 2018r. kontrakt na projekt i budowę 20 kilometrów drogi z węzła Kack w Gdyni do Szemuda w obecności wiceministra Marka Chodkiewicza i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha i parlamentarzystów pomorskich, podpisał dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Radosław Kantak i jego zastępca – Ryszard Wasiołek, a ze strony wykonawcy – Marek Sobiecki z firmy Polaqua.
Prace za 817 milionów złotych wykona firma Polaqua. Na trasie będą trzy węzły. Mniejszy w Koleczkowie i dwa duże, zespolone w Chwaszczynie oraz Gdyni Wielkim Kacku.
Trasa będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i pas awaryjny, a na odcinku Chwaszczyno – Gdynia Wielki Kack oraz na odcinku Obwodnicy Trójmiasta w obrębie Węzła Gdynia Wielki Kack – ze względu na natężenia ruchu – będą to po trzy pasy na długości ok. 2,9 km.
Na pierwszym odcinku S6 przewidziano budowę 37 obiektów inżynierskich, w tym: mostu, estakady, 22 wiaduktów, 2 przejść podziemnych i kładki dla pieszych. Oprócz drogi ekspresowej zbudowanych zostanie ok. 12,2 km dróg lokalnych i ok. 15,3 km dróg zapewniających dojazd do nieruchomości, pozbawionych dostępu do drogi publicznej przez budowę ekspresówki. Dodatkowo ok. 1,3 km dróg służących obsłudze trasy. Podróżujący będą mogli skorzystać z Miejsca Obsługi Podróżnych zlokalizowanym w miejscowości Kamień.
Projektowanie trasy S6 potrwa półtora roku. Drogowcy chcą do końca rozstrzygnąć przetargi na kolejne odcinki trasy z Szemuda do Luzina i dalej do Bożegopola Wielkiego. Obecnie wyjaśniają sytuację finansową włoskiej firmy Condotte, która w konsorcjum z NDI złożyła najtańsze oferty na budowę kolejnych odcinków. Obecnie trwa analizowanie kondycji spółki. Zgodnie z deklaracją dyrektora GDDKiA priorytetem jest zrealizowanie zadania tak, by trzy odcinki trasy S6 oddać w jednym terminie tj. do 2021 roku.
Obecny na uroczystości wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz zapowiedział, że bardzo realne są plany budowy dalszego odcinka S6 do Koszalina, do 2023 roku w ramach partnerstwa publiczno prywatnego.
Poniżej przedstawiamy planowany harmonogram prac i czynności związany z etapem przygotowania i realizacji Inwestycji aktualnym na dzień 29.03.2018r:
• planowany termin wykonania Projektu Budowlanego – 28.01.2019r.
• planowany termin uzyskania Decyzji ZRID – 06.2019r.
• planowany termin rozpoczęcia ustalania wartości odszkodowań dla wywłaszczanych nieruchomości – 06.2019r.
• planowany termin rozpoczęcia robót – 06.2019r.
• planowany termin oddania do ruchu – 07.2021r.

Karolina Naronowicz