W dniu 07.07.2012r. odbył się XIV Zjazd Kaszubów w Sopocie. Przedsięwzięcie to zgromadziło tysiące osób i było wyjątkową okazją do promocji gminy, kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji regionu oraz integracji Kaszubów.
Do mariny w Sopocie przypłynęło kilkanaście łodzi żaglowych z Półwyspu Helskiego. Kaszubi na zjazd przybyli specjalnie uruchomionymi na tę okazję pociągami „Transcassubia”, autokarami oraz własnymi środkami lokomocji.
Zjazd rozpoczął się mszą św. pod przewodnictwem abp. Tadeusza Gocłowskiego w kościele pw. św. Michała Archanioła w Sopocie, po której uczestnicy zjazdu udali się na Plac Przyjaciół Sopotu, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie zjazdu. Na dwóch scenach do późnych godzin wieczornych prezentowali się kaszubscy artyści.

Podczas Zjazdu Kaszubów odbył się Jarmark Kaszubki, który dał możliwość zaprezentowania walorów kaszubszczyzny. Gmina Szemud skorzystała z okazji tej promocji, co dało możliwość przedstawiania swojego regionu, aby zachęcić uczestników zjazdu do odwiedzania i wypoczynku na terenie gminy.
Gminy Szemud promował: Referat Oświaty, Kultury i Zdrowia UG Szemud; Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie; Koło Gospodyń Wiejskich w Głazicy oraz twórcy ludowi.

Galeria