Rok 2015 został ogłoszony dzięki Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu Rokiem Leona Heykego.

Pochodzący z Nordy pisarz i poeta, nazywany pieśniarzem północy, wspólnie z Aleksandrem Majkowskim i Janem Karnowskim, zaliczany jest do wielkiej trójcy młodokaszubów i głównych twórców literatury kaszubskiej. Przez 20 lat związany był z Kościerzyną, gdzie pełniąc posługę duszpasterską zasłynął jako wychowawca młodzieży, który zarażał swoich uczniów zamiłowaniem do kaszubszczyzny.


Biblioteka w Szemudzie od 1992r. nosi dumnie Jego imię. Również ks. Leon Heyke jest tegorocznym patronem Gimnazjum Publicznego w Luzinie, które to nosi imię Pisarzy Kaszubsko – Pomorskich i co roku typują jakiegoś cenionego Kaszubę na swojego patrona.
W związku z tym uczniowie klasy 1 „J” oraz redakcja szkolnej gazetki „Nie wiem” Gimnazjum z Luzina dnia 29 stycznia bieżącego roku gościła w naszej bibliotece by pogłębić wiedzę o tym wielkim człowieku. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w prezentacji „Ks. dr Leon Heyke – patron Biblioteki Publicznej Gminy Szemud”, przygotowanej przez bibliotekarzy naszej biblioteki, a prowadzonej przez p. Iwonę Piastowską- dyrektora tej jakże ważnej instytucji na tym terenie.
Dowiedzieli się również od inicjatorki nadania imienia bibliotece w Szemudzie jakie były pobudki by biblioteka przyjęła imię właśnie ks. dra. Leona Heyke. Powiedziałyśmy również o wadze i znaczeniu dla instytucji, która obiera imię jakiejś osoby.
Na zakończenie tej wizyty opiekunowie i uczniowie wpisali się do księgi pamiątkowej, która to będzie trwałą pamiątką obecności tych młodych ludzi w naszych progach. My zaś obdarowaliśmy miłych gości zestawem książek dotyczących twórczości Leona Heyke.


Cieszymy się, że takie kontakty mają miejsce i zachęcamy inne instytucje by interesowały się swoimi patronami nie tylko w obrębie swojej gminy lecz również szerzej.
My ze swej strony zapraszamy wszystkich zainteresowanych w szczególności szkoły z naszej gminy do bibliotek publicznych na bardzo ciekawie przedstawioną lekcję o patronie roku.


E. Nichnerowicz