W sobotę 22 kwietnia 2017r. na całym świecie obchodzono Międzynarodowy Dzień Ziemi, jako coroczne wydarzenie, promujące ochronę środowiska, rozszerzanie świadomości ekologicznej i życie zgodnie z naturą. To doskonała okazja do organizowania rożnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym także akcji zbierania śmieci.

 

Gmina Szemud, jak co roku, i tym razem nie pozostała bierna i we wszystkich sołectwach odbyły się wiosenne porządki. Pomimo zmiennej, mało sprzyjającej pogody, prace przebiegały bardzo sprawnie. Już od samego rana na ulicach, chodnikach, placach zabaw rozumiejący potrzebę zachowania czystości mieszkańcy: osoby dorosłe, dzieci, radni i sołtysi – wszyscy zbierali zalegające po zimie śmieci i uschnięte liście z drzew. Wyszedł każdy, kto miał w tym dniu odrobinę wolnego czasu i nie bał się zimna, a przy tym miał chęć na wspólne spotkanie.

W sołectwie Szemud w sprzątanie zaangażowała się również Ochotnicza Straż Pożarna, przepłukując zapchaną uliczną kanalizację deszczową.

Po zakończeniu prac dla pracujących przygotowano poczęstunki z ciepłą kawą, herbatą, słodkościami i pieczonymi na grilu lub ognisku kiełbaskami. W niektórych sołectwach dla uczestników zbiórki smieci przygotowano nawet drobne upominki.

 

Składamy serdeczne podziękowania osobom, które uczestniczyły w sobotnim sprzątaniu Gminy Szemud: mieszkańcom gminy, dzieciom, radnym, sołtysom i wszystkim, dla których ważna jest czystość i ochrona środowiska.

Leonard Miąskowski