Rok 2014 dla klubu UKS DRAGON BOJANO to z pewnością czas szczególny, nie tylko ze względu na odnoszone sukcesy w różnych imprezach piłkarskich ale przede wszystkim z powodu organizacji turnieju DRAGON CUP, który w województwie pomorskim stał się cenioną marką a tym samym przyczynił się do promocji naszego klubu oraz Gminy.


Szkółka szkoleniowa z Bojana rozwija się w niesamowitym tempie w przeciągu jednego roku ilość dzieci trenujących zwiększyła się niemal pięciokrotnie i cały czas się powiększa.
Dowodem na progres klubu jest fakt, że w bieżącym roku zorganizowano aż sześć turniejów w różnych kategoriach wiekowych pod szyldem DRAGON CUP 2014 o Puchar Wójta Gminy Szemud.

Na inauguracje zmagań turniejowych z cyklu DRAGON CUP 2014 do rywalizacji przystąpiły drużyny z rocznika 2003. Tego dnia rywalizowało ze sobą 9 zespołów, a były nimi: Orły Osowa, Jaguar Gdańsk, Jedynka Reda, GTS Sparta Wiślinka, Pogoń Lębork, Sokół Bożepole, Profan Gościcino, Iskra Gdynia oraz gospodarz turnieju Dragon Bojano. Ze względów organizacyjnych drużyny rywalizowały systemem „każdy z każdym”. W ten sposób chyba najsprawiedliwiej wyłonić można najlepszą drużynę, a tą okazała się GTS Sparta Wiślinka. Na 8 rozegranych spotkań wygrali 7 i jedno z nich zakończyli remisem. Oprócz pucharu dla najlepszego zespołu otrzymali również wyróżnienie dla drużyny Fair Play oraz najlepszego bramkarza, którym został Jakub Kowynia.
Gospodarze turniej zakończyli na VI miejscu odnosząc 2 zwycięstwa, 1 remis i 4 porażki. Najlepszym zawodnikiem wybrany został zawodnik Dragon Bojano, Kacper Galas, natomiast tytuł Króla Strzelców powędrował do Dawida Król (UKS Jedynka Reda), który z 6 golami został najlepszym strzelcem turnieju.


Dnia 16 lutego na boisko wybiegli zawodnicy urodzeni w roczniku 2005, na hali w Szemudzie pojawiły się zespoły takie jak : Bałtyk Gdynia, Jedynka Reda I, Jedynka Reda II, Dragon Bojano, KS Chwaszczyno, MKS Kowal Władysławowo, Sokół Bożepole Wielkie, UKS Sławoszyno, Arka Gdynia Nabory, Sztorm Mosty.

Poziom turnieju był naprawdę wysoki, jeżeli ktoś z obecnych na trybunach uważał, że dzieci w wieku 9 lat nie potrafią grać w piłkę z pewnością zmienił zdanie.
Świetna gra gospodarzy, przemyślane ataki i mądra gra w obronie pozwoliła na zajęcie II miejsca w turnieju.

Mimo, że Dragon zajął II miejsce na podium wielu obserwatorów było zachwyconych umiejętnościami zawodników i stylem gry, który reprezentowali zawodnicy gospodarzy.
Owacje, które otrzymali były w pełni zasłużone. I miejsce zajęła drużyna MKS Kowal Władysławowo, tak jak wcześniej wspomniano na II miejscu DRAGON BOJANO a miejsce trzecie należało do Arki Gdynia.


W dniu 22 lutego do rozgrywek przystąpiło 9 zespołów z rocznika 2002. Tym razem gospodarzy reprezentowały dwa zespoły, Dragon Bojano I oraz Dragon Bojano II. Ponadto wystąpiły również: Iskra Gdynia, Gryf Wejherowo I, Gryf Wejherowo II, Profan Gościcino, MKS Kowal Władysławowo, UKS Sławoszyno, GAP Dąbrowa. Po rozegraniu 36 spotkań najlepszym zespołem okazał się stały bywalec na turniejach organizowanych przez UKS Dragon Bojano, zespół Profan Gościcino odnosząc 5 zwycięstw, 2 remisy i 1 porażkę. Do Gościcina powędrowała również statuetka dla najlepszego zawodnika turnieju, a został nim Kacper Dereszkiewicz. Drużyny gospodarzy zajęły odpowiednio VI i IX miejsce. Obie ekipy decyzją sędziów zasłużyły na wyróżnienie: dla drużyny Fair Play otrzymał Dragon Bojano II, dla najlepszego bramkarza Filip Jaroń z Dragon Bojano I. Królem Strzelców został Szymon Potrykus z Gryfa Wejherowo I.


23 lutego Dragon przygotował turniej dla najmłodszych adeptów piłki nożnej a mianowicie rocznika 2006. Na turniej zgłosiły się zespoły:: Huzar Choczewo, KS Chwaszczyno, MKS Kowal Władysławowo, Jedynka Reda, Dragon Bojano, AP Vestito Gdynia, Arka Gdynia, Bałtyk Gdynia, AP UKS Mosty I, FC Gowidlino, FC Gowidlino II i Błękitni Wejherowo.

Biorąc pod uwagę, że dzieci w tym wieku dopiero zaczynają przygodę z piłką nożną co rzuca się w oczy podczas takiej rywalizacji można było zobaczyć piękne bramki i dużo akcji indywidualnych poszczególnych zawodników. Zespół gospodarzy zadebiutował w takich rozgrywkach i chociaż byli młodsi od swoich przeciwników (przewaga rocznika 2007) spisali się bardzo dobrze. Należy zaznaczyć, że ostateczny wynik rzadko jest odzwierciedleniem tego co dzieje się na boisku. W szkoleniu dzieci w tym wieku nie można skupiać się na wynikach ponieważ prawidłowa metodyka nauczania gry w piłkę nożną zwiększa ryzyko przegrania meczy, niestety wielu szkoleniowców o tym nie wie lub nie dopuszcza do siebie takiej myśli. Turniej ma to do siebie, że ktoś musi być pierwszy a ktoś ostatni aczkolwiek ostatni nie oznacza w tym przypadku przegranego.

Złoty puchar powędrował do gdyńskiego Bałtyku , II miejsce zajęła drużyna Jedynki Reda a na trzecim miejscu znalazła się drużyna Huzara Choczewo. Drużyna Gospodarzy znalazła się na siódmym miejscu na dwanaście zespołów biorących udział w turnieju.
Nagrodę Fair Play otrzymała drużyna Jedynka Reda II.


W dniu 22 lutego rozegrano turniej DRAGON CUP dla rocznika 2001. Udział wzięło 8 drużyn w tym dwie drużyny gospodarzy. Podobnie jak w rocznikach 2002 i 2003 zagrano systemem „każdy z każdym”. Różnicą 1 pkt nad Gryfem Wejherowo I zwyciężyła turniej drużyna Sztorm Gdynia pod wodzą trenera Roberta Chałaszczyka. Zwycięska drużyna składała się w głównej mierze z dziewcząt urodzonych w roku 1999 oraz 2000. Na trzecim miejscu rozgrywki zakończyła drużyna Orzeł Gdynia. Gospodarze uplasowali się na V i VIII miejscu. Najlepszym zawodnikiem/czką turnieju okazała się Marcjanna Zawadzka ze Sztormu Gdynia, najlepszą bramkarką jej koleżanka z drużyny Weronika Gruba, natomiast królem strzelców z z 11 golami został Karol Baranowski z Gryfa Wejherowo I. Puchar Fair Play powędrował do drużyny GKS Kowale.


Ostatnim turniejem kończącym cykl rozgrywek DRAGON CUP była impreza dla zawodników z rocznika 2004.
Na hali w Szemudzie przywitano zespoły takie jak: Iskra Gdynia, Jedynka Reda, Dragon Bojano I, Dragon Bojano II, Arka Gdynia Nabory, Gedania Gdańsk, Lider Dębogórze, Sztorm Mosty, Orły Osowa, UKS Mosty, Bałtyk Gdynia, FC Gowidlino. Spora część drużyn reprezentowała naprawdę wysoki poziom co przełożyło się na widowisko wielu spotkań.

Gospodarze wystawili do udziału w zabawie dwie drużyny, jednym z pozytywnych akcentów był fakt , że obie drużyny walczyły między sobą o ostateczne miejsce w tabeli.
Mimo, że nie był to wymarzony występ Dragona na turnieju bardzo cieszy świetna atmosfera między zawodnikami czego dowodem były uśmiechy na twarzach podczas meczu i wiele gestów przyjaźni w stosunku do „przeciwnika” z drużyny.


Myślę, że „Dragonsy” pokazały nie tylko dobrą piłkę ale udowodniły tym którzy w to wątpią, że są prawdziwą drużyną i potrafią się ze sobą świetnie dogadać nawet jak rywalizują między sobą i to się nazywa zwycięstwo.

I miejsce zdobyła drużyna FC Gowidlino , II miejsce UKS Mosty, III miejsce Arka Gdynia. Po raz kolejny za drużynę najczyściej grającą uznano Jedynkę Reda, która otrzymała nagrodę Fair Play.

Podczas każdego z w/w turniejów puchary oraz medale osobiście wręczał Wójt Gminy p. Ryszard Kalkowski.


Podsumowując turnieje pod względem piłkarskim, na długo zapadną w pamięci wszystkim biorącym w nich udział. Emocje, które podczas meczy towarzyszyły każdemu świadczą o tym, że na hali w Szemudzie zostawiono wiele potu, sił i zaangażowania a to przecież jest kluczem do sukcesu nie tylko w sporcie ale również w życiu codziennym
Słowa uznania należą się wszystkim zawodnikom, trenerom, kibicom, sędziom bo bez was sport ten nie miałby sensu.
Nie można pominąć także tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji DRAGON CUP. Obserwując szereg przygotowań, wkład czasu i pracy poświęcony dla stworzenia tego „dzieła” można z czystym sumieniem powiedzieć, że są to właściwi ludzie we właściwym miejscu.
Ogromne podziękowania chcielibyśmy również skierować w stronę poniżej wymienionym osobom oraz firmom, dzięki, którym kolejna edycja DRAGON CUP mogła się odbyć:

Wójt Gminy Szemud p. Ryszard Kalkowski

Sklep „U Jacka” Jacek Nawrocki z Bojana,

R-gol Partner Techniczny DRAGON CUP 2014,

Firma TRADIS Sp. z o.o. organizator sieci franczyzowych GROSZEK,

Bogusław Napieralski Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Szemudzie,

MS King z Kierzkowa oraz rodzicom którzy czynnie zaangażowali się w przygotowanie turniejów.Dziękujemy!

Zarząd Klubu

Galeria