W dniach od 02.07 do 09.07.2016 we francuskim Crozon-Morgat odbyły się Mistrzostwa Europy w klasie Laser 4.7.
Klasa Laser jest już olimpijską. Najmłodsi reprezentanci tej klasy wyposażeni są w żagiel 4.7, następnie przechodzą na Laser Radial zaś seniorzy ścigają się już na Laser Standard.

Na tegorocznych Mistrzostwach Europy w klasie Laser 4.7 wystartowało ponad 350 zawodniczek i zawodników. W grupie chłopców wzięło udział 212 zawodników w kategoriach wiekowych U18 i U16 z 27 krajów starego kontynentu.
Regaty odbywają się w formule – wszyscy zawodnicy (U16 i U18) są podzieleni na cztery grupy, w których ścigają się przez 6 wyścigów. Następnie po rozegraniu 6 wyścigów kwalifikacyjnych następuje podział na złotą, srebrną i brązową grupę, w których rozgrywa się jeszcze 6 wyścigów.

Tytus Butowski, uczeń już trzeciej klasy gimnazjum w Dobrzewinie-Karczemkach zakwalifikował się do złotej grupy i zdobył znakomity wynik zajmując ostatecznie 6 miejsce w Europie, w kategorii U 16.

Wyjazd na Mistrzostwa Europy był wyzwaniem – trzeba było zakupić nowy żagiel, co udało się miedzy innymi dzięki przychylności Zarządu Szkoły i kilku dobrych ludzi. Dosłownie w ostatniej chwili Tytus został wyposażony w nowy żagiel, kolumnę i szybszą łódkę dzięki trenerowi Mateuszowi Hanke. Z pełnym kompletem sprzętu wyruszył w 40-sto godzinną trasę ponad 1860 km., co dało się mocno odczuć. Na miejscu temperatura powietrza tylko ok. 14-15 C – chłodno i mokro! Odpoczynek, dwa dni treningów, sprawdzanie akwenu i sprzętu. Szybkość dobra a pierwsze sparingi z konkurencją pozwalają pozytywnie myśleć o ME.
Potem już regaty i jak zwykle zaczyna się od pomiarów. Polska ekipa przechodzi je szybko i sprawnie. Naturalnie najwięcej emocji przed pierwszym wyścigiem, ale dla zawodnika AZS-AWFiS pierwszy dzień bardzo udany dwa razy 5 miejsce. Kolejne dni to wiatr od brzegu, kręcący, z dużymi zmianami. Tytus zajmuje miejsca w okolicy 16-20. W 6 wyścigu Tytus zameldował się na mecie 9, ale niestety   na brzegu dowiedział się, iż otrzymał karę BFD (falstart indywidualny czyli wykluczenie z wyścigu z ostania 45 lokatą)! Na szczęście w żeglarstwie odrzucany jest najgorszy rezultat najczęściej po 4 wyścigu wiec BFD-54 miejsce odpada.
Kolejny dzień to awans do złotej grupy! W finałowej złotej grupie to już odrabianie miejsc z wyścigu na wyścig. Wszyscy się bardzo koncentrują i uważają na sędziów! Tytus już raz otrzymał karę żółtej flagi za złamanie przepisów regatowych – pompowanie a druga taka kara grozi obligatoryjnym wycofaniem się z wyścigu i w konsekwencji otrzymaniem dużej ilości punktów karnych wiec trzeba być czujnym!
W rezultacie regaty udane – 6 miejsce w Mistrzostwach Europy, w kategorii U16, co skutkuje bezpośrednio dostaniem się do Kadry Narodowej. Brawo!!!

Crozon-Morgat – jak wspomina Tytus – zostanie pozytywnie zapamiętane nie tylko z powodu dobrego wyniku sportowego, ale również pięknego miejsca, okolic z dużą ilością klifów i wodą koloru lazurowego. Niewątpliwie jest to duży sukces naszego ucznia, gdyż Tytus pod koniec zeszłego roku dopiero co przesiadł się z klasy Optimist na klasę Laser 4.7 i już po paru miesiącach ciężkiej pracy uplasował się znowu w czołówce Polski i Europy.

P. Butowski