Już po raz ósmy Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie wraz z parafią pw. św. Wojciecha w Kielnie organizuje „Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej.” W tym roku Festiwal odbędzie się 5 kwietnia, w godz. od 11.00 do 19.00 w kościele w Kielnie. Współorganizatorem tego artystyczno-religijnego wydarzenia jest Oddział Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Starostwo Powiatu Wejherowskiego, które wspólnie z Gminą Szemud – współfinansuje przedsięwzięcie.
Festiwal został objęty patronatem honorowym przez:
– ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia – Metropolitę Gdańskiego,
– ks. prałata Franciszka Rompa – Dziekana Dekanatu Kielno,
– Mieczysława Struka – Marszałka Województwa Pomorskiego,
– Józefa Reszke – Starostę Wejherowskiego,
– Ryszarda Kalkowskiego – Wójta Gminy Szemud.
Natomiast patronat medialny nad festiwalem objęli:
– TVP Gdańsk,
– Tygodnik Katolicki „Gość Niedzielny,”
– Dziennik Bałtycki,
– Radio Plus,
– Radio Kaszëbë.
Występy chórów oceniać będzie Rada Artystyczna powołana przez organizatorów w składzie:
– ks. dr hab. Robert Kaczorowski – Archidiecezja Gdańska (przewodniczący)
– prof. Anna Fiebig – Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki – Gdańsk
– Barbara Lewicka Wójcik – śpiewaczka operowa
– Tomasz Fopke – prezes Rady Chórów Kaszubskich
– dr Arkadiusz Wanat – dyrygent
Pieśni pasyjne i wielkopostne w naszych kościołach śpiewane są zazwyczaj w sposób bardzo tradycyjny. W powszechnej świadomości są częścią liturgii, częścią rytuału wielkopostnego. Zazwyczaj nie myśli się o ich walorach estetycznych czy artystycznych. Nasz Festiwal stanowi znakomitą okazję do wszechstronnego kontemplowania muzyki wielkopostnej w wykonaniu najznamienitszych polskich chórów. W przesłuchaniach konkursowych wystąpi 15 chórów z Kaszub oraz z terenu północnej i zachodniej Polski. W festiwalu m.in. wystąpi Chór Zamku Kórnickiego „Castellum Cantans” k/Poznania, który kontynuuje długoletnią tradycję śpiewaczą. Od lat we wnętrzach zamku organizuje cykl koncertów „Cztery Pory Roku”. Z Poznania wystąpi też 40-osobowy Chór Dziewczęcy „Paradiso”, który propaguje muzykę dawną i współczesną. Ze Szczecina przyjadą do nas aż dwa zespoły tj. Szczeciński Zespół Wokalny oraz Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ze Szczecina.
W Kielnie po raz trzeci wystąpi Chór Parafii Trójcy Świętej z Elbląga. Na Festiwalu w roku ubiegłym chór otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu przewodniego. Po raz drugi do konkursu przystąpi Schola Cathedralis Thoruniensis z Torunia. W wykonaniu zespołu usłyszeć będziemy mogli utwory od kompozytorów średniowiecznych po współczesnych. Ciekawie zapowiada się występ Zespołu Wokalnego Studia Wokalu w Redzie, który wystąpi pod kierunkiem Weroniki Korthals – Tartas, znanej polskiej i kaszubskiej piosenkarki. Wystąpią także liczne zespoły z Kaszub na czele z naszym Zespołem Wokalnym „Jagiellonki” z Bojana, prowadzonym przez Aleksandrę Perz.
Genealogia polskich pieśni wielkopostnych jest ciekawa i do końca niejasna. Analizując warstwę tekstową wyraźnie można dostrzec silne piętno twórczości ludowej. Niezaprzeczalnie są to pieśni bardzo piękne i poruszające. Ze względu na specyfikę świąt Wielkiej Nocy i tematykę ściśle związaną z Męką Pańską, nie stały się one dotąd tak powszechnie eksploatowane przez artystów jak kolędy. Dzięki temu kryją w sobie ogromny walor poznawczy i fascynującą głębię przeżyć duchowych i artystycznych. Nowym elementem festiwalu w tym roku jest obowiązkowy utwór przewodni – Hymn gregoriański „Audi Benigne Conditor”. Piękno chorału jest surowe i ascetyczne, ale rzadko posępne. Słuchając uważnie można w nim znaleźć niezwykłą miękkość, łagodność i pogodę. Zgłoszone utwory polskich i zagranicznych kompozytorów wykonywane będą przez chóry w języku polski i łacińskim, a kilka zostanie zaśpiewanych także w języku kaszubskim.
Festiwal zakończy się uroczystą Mszą św. koncelebrowaną w intencji uczestników festiwalu. Po eucharystii nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród oraz odbędzie się koncert galowy.
Wójt Gminy Szemud, Proboszcz Parafii Kielno i Dyrektor GCK,SiR w Szemudzie serdecznie zapraszają wszystkich miłośników pieśni chóralnych do kieleńskiej świątyni muzyki na wyjątkowe artystyczne i rekolekcyjne koncerty. Wstęp wolny (program w załączeniu).

Załączniki