W niedzielę 28 sierpnia w naszej gminie odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne.

Choć pogoda latem nie była łaskawa dla rolników i żniwa odbywały się nawet jeszcze w niedzielę, to jednak dziękczynne święto plonów cieszyło się ogromną popularnością. W ciągu całego dnia Szemud dosłownie pękał w szwach. Bo też i było co oglądać. Tak, jak zawsze, wg. naturalnego porządku rozpoczęliśmy Mszą Św. w kościele p.w. Mikołaja w Szemudzie, później barwny korowód przemieścił się na boisko sportowe, gdzie po oficjalnej części już od godz. 15.30 nieprzerwanie trwały pokazy, koncerty, konkursy i inne atrakcje.

Wystrzał armatni zwiastował otwarcie Dożynek, którego dokonali tegoroczni gospodarze – Starosta Powiatowy Pani Gabriela Lisius oraz Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski. Wystrzał ten przygotowany został przez Strzeleckie Bractwo Kurkowe z Gdyni, a nad jego bezpieczeństwem czuwali panowie Andrzej Giecewicz oraz Wiesław Andrzejewski.
Koncertowały wspaniałe zespoły – nasi nieocenieni „Koleczkowianie” wraz z kierownikiem artystycznym Tadeuszem Dargaczem, Gminna Orkiestra Dęta pod dyrekcją Andrzeja Łysko, zaśpiewał i zagrał Juan Felipe Alvarado – wokalista i saksofonista z Kolumbii, zespół „Excellent” i ”Farba”.
Miały miejsce liczne pokazy: wysokościowy w wykonaniu członków Państwowej Straży Pożarnej z Gdyni, stepu – z werwą, energią i niezwykłym urokiem zatańczyli dla nas absolwenci wydziału musicalowego Gdańskiej Akademii Muzycznej, którzy swe umiejętności stepowania kształcili na licznych kursach mistrzowskich, ostatnio w Barcelonie. To wspaniali Monika Rutkowska i Maciej Glaza. Tańczyli też dla nas przyjaciele i uczniowie pana Kacpra Zakowicza, założyciela i głównego instruktora szkoły tańca ActivePoint, który na swym koncie ma wiele sukcesów m.in. Mistrzostwo Polski i V –ce mistrzostwo Europy.
Wystąpił dobrze już u nas znany kabaret „Purtce”, który  swym niebanalnym humorem od kilku lat bawi mieszkańców  Gminy Szemud.
Około godziny 21.30 nadszedł czas na pokaz laserowy. Światło i dźwięk złożone ze sobą w przedziwny i fascynujący sposób. To widowisko jakiego jeszcze w naszej gminie nie było. A potem?

A potem już tylko zabawa, która trwała do późnych godzin nocnych. Towarzyszył jej zespół „Nagła Zmiana Klimatu”. To wszystko działo się na dożynkowej scenie, ale w ciągu całego świątecznego dnia na placu miały miejsce jeszcze inne atrakcje. Tak zwaną „małą sceną” od lat zarządza GOPS, który przygotował, zabawy zwłaszcza dla najmłodszych – konkursy, malowanie buziek, uśmiechy i  nagrody. Młode mamy i panie spodziewające się potomstwa mogły otrzymać poradę dietetyczki.

Nowością była możliwość przebadania się u lekarzy neurologów ze Szpitala Specjalistycznego Wejherowie, którzy zorganizowali swój punt medyczny w tzw. budynku socjalnym – bardzo wielu ludzi wykorzystało okazję kontaktu ze specjalistą. Miażdżenie autokaru czołgiem i przejażdżki tym pojazdem, konkursy  przeprowadzane w autobusie przez firmę przewozową PKS,  konkursy sołeckie nad którymi czuwał Radny z Szemudu Kazimierz Hermann oraz Sołtys z Kowalewa Jerzy Parchem, konkurs wiedzy o Banku Rumia.

Darmowa grochówka ugotowana przez panie KGW z Kielna, chlebek ze smalcem i ogóreczki, stoiska z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez panie z KGW z terenu Gminy Szemud. Wystawy rękodzielników, twórców ludowych, maszyn rolniczych. Stoisko GCKSiR, gdzie można było zakupić obrazy i rzeźby powstające podczas plenerów artystycznych organizowanych od lat w naszej gminie, „Bieg z Wójtem po zdrowie”, rozstrzygnięcie konkursów gminnych i powiatowych na „ Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”, „Najdziwniejszy Pojazd Dożynkowy”, „Piękna wieś’ i wiele, wiele innych atrakcji. Dla miłośników silniejszych wrażeń od piątku działała karuzela.

Myślę, iż program tegorocznych Dożynek był tak bogaty i różnorodny, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. I jeszcze… żeby nam było dobrze i bezpiecznie na posterunku trwali nasi strażacy z gminnych oddziałów OSP oraz firma ochroniarska Semerling Security.

Przy okazji pragnę z całego serca podziękować WSZYSTKIM, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji Dożynek Powiatowo-Gminnych. Nie będę tu wyliczać osób, które w przygotowanie święta włożyły swój zapał, trud, czas czy fundusze. Wszystkim razem i każdemu z osobna przyłączając się do podziękowań Pana Wójta również mówię DZIĘKUJĘ!!

Pragniemy podzielić się z Państwem wspomnieniami z minionego  święta, dlatego zachęcamy do oglądania zdjęć – przepięknych, pełnych słońca i radości – bo takie były nasze Dożynki.

Przewodnicząca Rady Gminy
Aleksandra Perz

Dożynki (zdjęcia udostępnione przez Powiat Wejherowski)

Galeria zdjęć