W piątek 13 stycznia 2017 r. w Gimnazjum w Szemudzie odbył się XII Pomorski Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej.

Konkurs otworzyła Pani Grażyna Bochińska dyrektor Gimnazjum w Szemudzie oraz Wójt Gminy Szemud Pan Ryszard Kalkowski, członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego pan Jacek Thiel oraz przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Gdańsku pani wizytator Jolanta Malinowska.

W konkursie wzięło udział 24 solistów i 20 zespołów z całego województwa pomorskiego. Wykonawcy występowali w 9 kategoriach.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr – Oddział w Gdańsku, Muzeum Piśmiennictwa   i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie.

Patronat medialny: Radio Kaszëbë, Radio Gdańsk, Pomerania oraz Telewizja TTM.

Uczestników oceniała komisja w składzie: Aleksandra Kucharska-Szefler oraz Witosława Frankowska  -nauczyciele akademiccy z Akademii Muzycznej w Gdańsku, Tomasz Fopke – dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie oraz  ks. Robert Kaczorowski, proboszcz parafii w Szemudzie,

Dźwięki kaszubskich melodii płynęły ze sceny, na której występowali artyści, przez ponad siedem godzin. Można było usłyszeć zarówno stare, ludowe kolędy i pastorałki, jak również współczesne utwory związane z Bożym Narodzeniem. Podczas XII Konkursu wykonano wiele nowych kolęd napisanych w ciągu ostatniego roku.

Miła atmosfera, padający za oknem śnieg oraz wspaniały nastrój Konkursu spowodowało, iż publiczność wraz z oceniającą Komisją podczas przerw śpiewali kolędy i pastorałki.

Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim uczestnikom i gościom za liczne przybycie, a pracownikom Gimnazjum w Szemudzie za włożony trud  podczas jego przygotowań.

Cieszy nas, że młode pokolenie podtrzymuje tradycję śpiewania kolęd w języku kaszubskim, rozbudzając jednocześnie zainteresowanie mieszkańców ziemi kaszubskiej piękną kaszubską pieśnią bożonarodzeniową.

Do uzdrzeni za rok!
Magdalena Naczk

Sprawozdanie z konkursu

 Galeria zdjęć