Dnia 5 listopada br. odbyło się w Kosakowie jubileuszowe – XV Dyktando Kaszubskie. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy rosnąca wciąż liczba uczestników – w tej edycji konkursu wzięło udział aż 166 uczestników w 6 kategoriach, od najmłodszych uczniów szkół podstawowych (klasy I-III) po dorosłych profesjonalistów.

Główne cele konkursu to podnoszenie rangi języka kaszubskiego jako jedynego języka regionalnego w Polsce, wdrażanie zasad pisowni czy popularyzacja tekstów kaszubskojęzycznych.

Nad przebiegiem całości przedsięwzięcia czuwała wykwalifikowana komisja z p. Danutą Pioch – Przewodniczącą Rady Języka Kaszubskiego – na czele. Tegoroczni organizatorzy zadbali nie tylko o sprawny przebieg obu etapów pisemnych dyktanda, ale również zapewnili uczestnikom dodatkowe atrakcje w postaci wycieczki autokarowej po gminie czy licznych występów artystycznych, w tym m.in. pięknego koncertu Weroniki Korthals. O godzinie 16.00 podsumowano wyniki dyktanda i wyłoniono laureatów, wśród których znalazła się uczennica z Gimnazjum w Szemudzie – Paulina Fopke, która zajęła III miejsce w swojej kategorii!

Po wręczeniu nagród i wyróżnień nastąpiło uroczyste przekazanie symbolu Kaszubskiego Dyktanda – kałamarza z piórem – przyszłorocznemu organizatorowi imprezy – Wójtowi Gminy Szemud, Panu Ryszardowi Kalkowskiemu. Będzie to XVI edycja dyktanda.

Mamy nadzieję, że do pisemnej rywalizacji stanie jeszcze więcej osób niż w tym roku, do czego serdecznie zachęcamy wszystkich Kaszubów!

Justyna Kunikowska

Symbol DYKTANDA, okazały kałamarz z piórem został już przekazany Panu Wójtowi Ryszardowi Kalkowskiemu i obecnie zdobi hol Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie przypominając, że kolejna edycja konkursu odbędzie już za rok – 4 listopada w Bojanie.