W dniach 30 i 31 maja w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie odbył się Finał Wojewódzki Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodna Mowa”, w którym również mieliśmy swoich przedstawicieli.


Pierwszego dnia odbyły się przesłuchania uczestników w poszczególnych grupach wiekowych oraz wyjazd do Checzy, gdzie odbył się wieczór artystyczny w wykonaniu Pawła Ruszkowskiego. Następnego dnia o godz. 11.00 uczestniczyliśmy we mszy św. z kaszubska liturgią, a następnie odbyło się podsumowanie Konkursu i wręczenie nagród.


Należy tu zaznaczyć, że przedstawiciele Gminy Szemud zajęli wspaniałe miejsca –

I miejsce: Marta Lidzbarska Gimnazjum Szemud,

III miejsce: Maja Budniewska Kategoria „0” SP Koleczkowo


Marta otrzymała również 2 Nagrody Specjalne: za najlepszą recytację utworów religijnych ufundowaną przez ks. prof. Jana Walkusza oraz nagrodę ufundowaną przez Wandę Kiedrowską za najlepszą recytację fragmentu książki „Życie i przygody Remusa”.


Nagrodę za najlepszą recytację utworu Alojzego Nagla ufundowaną przez Wójta Gminy Szemud Ryszarda Kalkowskiego i oddział ZK-P w Szemudzie otrzymał Mateusz Grzenkowicz z SP Miechucino.
Nagrodę w imieniu Pana Wójta wręczył jak zawsze Pan Alfons Miłosz, któremu bardzo dziękujemy.


Jesteśmy bardzo dumni z osiągnięć naszych przedstawicieli. Gratulujemy serdecznie i mamy nadzieję, że w przyszłości również naszą gminę zobaczymy i usłyszymy wśród finalistów wojewódzkich. Jest to duże osiągnięcie naszych uczestników.


I. Piastowska

Galeria