Data

15.05.2016 - 14:00 - 20:00

Już po raz dziesiąty  w naszej gminie rozbrzmiewały dźwięki tub, puzonów, trąbek i werbli. Wszystko to z okazji odbywającego się w niedzielę 15 maja Przeglądu Orkiestr i Zespołów Dętych  Szemud 2016r.

Imprezę zainaugurowała uroczysta msza święta w kościele pw. Św Mikołaja w Szemudzie, z którego to orkiestry wyruszyły w paradny przemarsz do  Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji.

Jak sama nazwa wskazuje impreza miała charakter przeglądu. Ocenie konkursowej podlegała jedynie prezentacja orkiestr podczas przemarszu.  Na jej podstawie jury przyznało główną nagrodę za najbardziej paradny przemarsz .

Wystąpiły orkiestry z gmin Szemud,  Łęczyce, Liniewo, Żukowo, Luzino i Wejherowo oraz z miejscowości Kwidzyn.

Każda orkiestra otrzymywała pamiątkową statuetkę. Najlepiej prezentującą się orkiestrą podczas przemarszu okazała się orkiestra z Kwidzyna „Helikon”. Orkiestra z Kwidzyna  zachwycała również dynamiką repertuaru, pięknymi strojami i pokazem mażoretek.

Orkiestra Helikon wystąpiła u nas po raz pierwszy. W tym roku osiągnie pełnoletność.  18 lat pracy to także zbiór sukcesów.

Mieszkańcy naszej Gminy również mogą  być dumni z posiadania rodzimej orkiestry dętej. Przed laty założył ją Alojzy  Damaszke. Dzisiaj orkiestra liczy 23 osoby. W skład jej wchodzą zarówno amatorzy jak i muzycy. Po latach widać znaczący rozwój i postęp.

Organizatorem tegorocznego przeglądu było Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie, patronował imprezie Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski oraz Proboszcz Parafii w Szemudzie  Ks.dr hab. Robert Kaczorowski.

Jarosław Gawryś

Lokalizacja

Wczytuję mapę...