Dzień  Jedności Kaszubów – Bojano 20 marca 2016

Galeria zdjęć (kliknij i zobacz)
Relacje medialne

http://gdansk.tvp.pl/24732680/odc-03042016

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1103676566349088.1073742202.851532978230116&type=3

FOTOBUDKA – zobacz

160320_140516

http://myalbum.com/album/14axT9RTfvq8

gminaszemud_dzienjednoscikaszubów_akceptacja

 

 

Dzień Jedności Kaszubów

Bojano 20 marca 2016 r.

Gmina Szemud

Dzień Jedności Kaszubów obchodzony jest od 2004 r na pamiątkę pierwszej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 roku w której Książę Szczeciński został utytułowany „Księciem Kaszub”.

Obchody mają na celu promowanie szeroko pojętej kultury kaszubskiej. Nieodłącznym elementem obchodów jest uroczysta Msza Święta z elementami kaszubskimi, turniej gry w kaszubską „Baśkę” oraz punkt kulminacyjny – bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Wydarzeniom tym zawsze towarzyszą liczne kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieła, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich oraz występy zespołów lokalnych.

PROGRAM WYDARZEŃ

Kościół Świętej Jadwigi Królowej w Bojanie

Godz. 11.00 formowanie procesji eucharystycznej przy kościele – poczty sztandarowe

Godz. 11.30 uroczysta Msza Święta

Godz. 12.45 przemarsz z kościoła do Zespołu Szkół w Bojanie

Godz. 13.15 oficjalne otwarcie Dnia Jedności Kaszubów – przemówienia okolicznościowe

Po oficjalnym otwarciu w hali głównej odbywać się będą próby akordeonistów do bicia rekordu pod batutą Pawła A. Nowaka

Od godz. 13.00 na tzw. „Małej Scenie” na piętrze Gimnazjum w holu wystąpią dzieci i młodzież ze wszystkich szkół z Gminy Szemud, które zaprezentują różnorodny program artystyczny w języku kaszubskim.

Około godz. 14.40 przewidziany jest występ zespołu „Kartësczé Zwónczi” , który działa od 2009r. Jego opiekunami są Mieczysław Kilarski – kompozytor, opiekun muzyczny oraz Marek Serkowski – twórca tekstów, który jednocześnie organizuje życie artystyczne i koncertowe zespołu. Grupę tworzy młodzież licealna a ostatnio dołączyły do niej dzieci ze szkoły podstawowej. W ich repertuarze znajdują się tylko kaszubskojęzyczne utwory współczesne, skomponowane specjalnie dla „Dzwonków”. W niedzielę usłyszymy najnowszą piosenkę, napisaną na nasze święto „Marsz Jednote Kaszebów”.

Około godz.15.00 Swój krótki program zaprezentuje również Zespół Regionalny „Koleczkowianie”, którego początki sięgają 1973 r. Nieprzerwanie od 1988 r kierownikiem muzycznym zespołu jest Tadeusz Dargacz – jeden z pierwszych członków zespołu, kompozytor i akordeonista. „Koleczkowianie” należą do najbardziej aktywnych zespołów kaszubskich. W czasie swojej długoletniej działalności zespół był laureatem wielu wyróżnień i nagród na festiwalach w kraju i zagranicą.

 

Godz. 15.30 w hali Widowiskowo Sportowej przy Zespole Szkół w Bojanie bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach.

Godz. 16.00 bezpośrednio po biciu rekordu na głównej scenie w hali widowiskowo-sportowej występy Kół Gospodyń Wiejskich z gmin Powiatu Wejherowskiego. Ze swoimi programami wystąpią Koła Gospodyń z Luzina, Wejherowa, Linii, Łęczyc, Gniewina, Choczewa i Szemuda.

Godz. 18.00 Gwiazda wieczoru – MARCIN WYROSTEK z zespołem, wirtuoz gry na akordeonie – zwycięzca programu TVN „Mam Talent”.

TURNIEJ GRY W „BAŚKĘ” hala widowiskowo sportowa w Szemudzie

Turniej będzie rozgrywany wg obowiązujących przepisów gry – Baszka Mester Sport. Zawodniczki i zawodnicy rozegrają 4 rundy po 32 rozdania. Turniej będzie rozgrywany w trzech kategoriach: drużynowej, par oraz indywidualnej pań i panów. Turniej „Baśki” podczas Dnia Jedności Kaszubów, będzie próbą generalną przed Mistrzostwami Polski, które także odbędą się w Bojanie 12 czerwca 2016 r. Zwycięzcy turnieju otrzymają nagrody rzeczowe i puchary.

Patronat honorowy turnieju: Kazimierz Plocke – Poseł RP, Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski oraz Łukasz Grzędzicki – Prezes ZG Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego.

Godz. od 11.30 Rejestracja uczestników

Godz. od 13.15 – do ok. 17.00 Turniej Gry w „Baśkę”

Godz. 17.30 – Podsumowanie Turnieju Gry w „Baśkę” w hali widowiskowo-sportowej

BICIE REKORDU POLSKI W JEDNOCZESNEJ GRZE NA AKORDEONIE

Godz. 11.00 Rejestracja uczestników bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie

Godz. 13.30 Próby akordeonistów do bicia rekordu Polski pod batutą Pawła A. Nowaka

Godz. 15.30 Bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach po którym nastąpi wręczenie okolicznościowych certyfikatów.


REGULAMIN
Imprezy „Dzień Jedności Kaszubów”

20 marca 2016

1. Impreza ma charakter otwarty i przeznaczony jest zarówno dla mieszkańców Gminy Szemud, jak i gości, a wstęp na nią jest wolny.

2. Osoby obecne na Imprezie są zobowiązane zachować się w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu innych obecnych na tej imprezie, a w szczególności przestrzegać postanowień regulaminu Imprezy.

3. Osoby przebywające na terenie imprezy mają obowiązek stosowania się do zaleceń pracowników ochrony oraz przedstawicieli Organizatorów, mających na celu zapewnienie im bezpieczeństwa i porządku.

4. Na terenie Imprezy zabrania się wnoszenia i posiadania w jej trakcie broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych, napojów alkoholowych w opakowaniach szklanych, środków odurzających, napojów w szklanych butelkach.

5. Służby porządkowe Organizatorów Imprezy – pracownicy ochrony, posiadający odpowiednie identyfikatory – mają prawo:
a) legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości,
b) przeglądania zawartości bagażu, odzieży osób w przypadku podejrzenia, że osoby te noszą lub posiadają przedmioty, o których mowa pkt. 4 regulaminu,
c) w przypadku stwierdzenia zakłócenia porządku i łamania regulaminu Imprezy wezwania osoby winnej takich czynów do opuszczenia terenu Imprezy,
d) ujęcia w celu niezwłocznego przekazania Policji osób stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia pozostałych osób przebywających na terenie Imprezy, a także ich mienia.

6. Na teren Imprezy nie będą wpuszczane osoby: zachowujące się agresywnie, posiadające przedmioty określone w punkcie 5 regulaminu, odmawiające poddania się czynnościom, o których mowa w pkt. 5 (a-b) regulaminu.

7. Osoby uczestniczące w imprezie wyrażają zgodę na bezpłatne wykorzystanie ich wizerunku w ewentualnych materiałach filmowych, radiowych, publikacjach promocyjnych realizowanych przez Organizatora.

8. Punkt pomocy przedmedycznej na wypadek konieczności udzielenia nagłej pomocy znajduje się na terenie Imprezy i jest wyraźnie oznaczony.

9. Za bezpieczeństwo osób nieletnich uczestniczących w imprezie odpowiadają rodzice bądź opiekunowie prawni.

10. Do prowadzenia działalności handlowej na terenie imprezy są uprawnione jedynie osoby posiadające zgodę Organizatora. Działalność handlowa może być prowadzona jedynie w wyznaczonych miejscach.

11. Regulamin jest udostępniony uczestnikom Imprezy poprzez zamieszczenie go na stronie internetowej www.szemud.pl

12. Koordynatorem Imprezy ze strony organizatora jest Kierownik Kancelarii Urzędu Gminy w Szemudzie Barbara Rzeszewicz tel. 506-062-253.

ORGANIZATORZY


BIJ REKORD RAZEM Z MARCINEM WYROSTKIEM

 

M.Wyrostek

 

To już pewna informacja – Marcin Wyrostek – wirtuoz gry na akordeonie, niekwestionowany król tego instrumentu w Polsce stanie do bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie wraz naszymi lokalnymi muzykami! Tak więc podczas Dnia Jedności Kaszubów w Gminie Szemud będziemy mieć niepowtarzalną okazję do zagrania wraz z gwiazdą polskiej muzyki.

Przypominamy, że o godz.18.00 Marcin Wyrostek wraz z zespołem da koncert – wystąpi z projektem muzycznym zatytułowanym „COLORIAGE”

Zapraszamy do udziału!

 

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Wystawa akordeonów z kolekcji Pawła A. Nowaka.

Paweł A. Nowak – akordeonista, pedagog, kompozytor, aranżer, popularyzator akordeonu, kolekcjoner. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureat wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w całej Europie.

W liczącej ponad 300 sztuk kolekcji znajdują się akordeony, harmonie, bajany, chromki, bandoneony, bandoniki, koncertiny, fisharmonie, harmonijki ustne i inne. Najstarsze eksponaty liczą ponad 200 lat, niektóre z nich to jedyne egzemplarze na świecie. Pochodzą z całej Europy, Ameryki Północnej i Azji.

– Kiermasz Wielkanocny – na terenie Zespołu Szkół w Bojanie podczas trwania całej imprezy, czynny będzie Kiermasz Wielkanocny, który jest kontynuacją Szemudzkich Targów Artystycznych organizowanych od sześciu lat w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie. W tym roku artyści i wystawcy przedstawią wyjątkowo bogatą ofertę handlową. Każdy znajdzie coś dla siebie: ręcznie zdobione pisanki, palemki, haftowane zajączki, ozdoby wielkanocne, wiosenne kwiaty i wiklinowe koszyczki. Oprócz tego artyści na swoich stoiskach prezentować będą m.in. wyroby regionalne, malowaną porcelanę, obrazy olejne, rzeźby, hafty, antyki, ceramikę i wyroby z filcu. Na kiermaszu będzie można także nabyć piękną biżuterię i dodatki do ubrań.

– Kuchnia kaszubska i nie tyko – na terenie imprezy w Zespole Szkół w Bojanie będzie można również skosztować różnych smakołyków przygotowanych i serwowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Szemud.

– materiały promocyjne – każdy uczestnik Dnia Jedności Kaszubów będzie mógł otrzymać specjalne okolicznościowe wydanie Lesoka – miesięcznika wydawanego w Gminie Szemud, foldery programowe, oraz okolicznościowe buttony.

UWAGA

W dniu 20.03.2016 r na terenie Gminy Szemud będą kursowały trzy linie autobusowe, które dowiozą o odwiozą mieszkańców ze wszystkich miejscowości Gminy Szemud. Autobusy w tym dniu będą bezpłatne. Szczegółowy rozkład jazdy znajdziecie Państwo w dodatku do miesięcznika Lesok oraz na stronie internetowej Gminy Szemud w zakładce Dzień Jedności Kaszubów. W dodatku oraz na stronie znajduje się również plan Bojana ze wskazanymi parkingami.

Galeria

Nuty „Kaszëbsczi Himn”

Nuty „KOWAL”

Nuty „Na Kaszëbach”

Rozkład jazdy autobusów

wyczyszczona z czcionek ze skanem bazowym (bez warstwy nz ulic szemud)Muzeum Akordeonów Pawła Nowaka str 2

Załączniki