Jeżeli chcesz, żeby Twoje podatki wróciły do Ciebie, wpisz w deklaracji podatkowej miejsce swojego zamieszkania w gminie Szemud. Dlaczego rozliczanie podatku w miejscu zamieszkania jest tak ważne?
Pozyskane w ten sposób środki przyczyniają się do rozwoju infrastruktury, podniesienia komfortu życia mieszkańców i jakości usług publicznych. Na terenie naszej gminy Szemud zamieszkuje wiele osób, które mimo obowiązku meldunkowego wciąż widnieją w rejestrach mieszkańców innych miast. Oznacza to, że udziały w podatku dochodowym (od tych mieszkańców) zasilają budżety gmin, w których osoby te faktycznie nie mieszkają.
Dlatego też apelujemy, aby rozliczać podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. PIT można złożyć bez wychodzenia z domu za pomocą usługi: Twój e-PIT dostępnej na portalu www.podatki.gov.pl. Dla mieszkańców Gminy Szemud jest to Urząd Skarbowy w Wejherowie.
Jakość i liczba nowych inwestycji jest uzależniona w dużej mierze od udziału w podatku dochodowym, który stanowi jedno z głównych źródeł dochodów naszej Gminy Szemud.
Mieszkańcy gminy Szemud mogą skorzystać najłatwiejszej formy rozliczenia PIT, jaką jest usługa Twój e-PIT dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Można to uczynić poprzez wykorzystanie poniższego linku: https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/. Link odsyła do e-Urzędu Skarbowego, gdzie Ministerstwo Finansów przygotowało dla klientów rozliczenie roczne za 2024 rok. Z rozliczenia mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni (rozliczający się na formularzu PIT-37, PIT-28) jak i klienci prowadzący działalność gospodarczą (rozliczający się na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-36L). Wstępnie przygotowane zeznanie mogą edytować np. wskazując aktualny adres zamieszkania.
e-Urząd Skarbowy stwarza taką możliwość, poprzez poniższe informacje:
Warto logować się profilem zaufanym i korzystać z wszystkich funkcjonalności e-US (np. korespondencja z Urzędem Skarbowym, sprawdzenie rozliczeń za poprzednie lata, informacji od płatników, weryfikacja statusu zwrotu podatku, wpłaty zaliczek na podatek lub wpłaty ryczałtu, podgląd informacji o aktach notarialnych, mandatach, możliwość uzyskania bezpłatnego zaświadczenia o dochodach, niezaleganiu w podatkach).