Małe domy do 70m2
Od 3 stycznia 2022 r. obowiązuje nowelizacja ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzająca do porządku prawnego postulaty programu Polski Ład, dzięki którym budowa przeznaczonych na własne potrzeby domów mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 będzie łatwiejsza.
W myśl art. 59 ust. 2a ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego budowa przeznaczonych na własne potrzeby nie więcej niż dwukondygnacyjnych domów mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2, wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Nowelizacja przepisów, która wchodzi w życie z dniem dnia 3 stycznia 2022 r. wprowadza uproszczenia w procedurze uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestorów chcących realizować budynek przeznaczony na własne potrzeby, nie więcej niż dwukondygnacyjny dom mieszkalny jednorodzinny o powierzchni zabudowy do 70 m2 :
- zgodnie z art. 64a ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stroną postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dotyczącej obiektu budowlanego, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a prawo budowlane, jest wnioskodawca.
- zmianie uległ także obszar analizowany – w odniesieniu do omawianych inwestycji granice obszaru analizowanego wyznacza się w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu terenu, o którym mowa w art. 52 ust. 2 pkt 1a, jednak nie mniejszej niż 50 metrów oraz nie większej niż 200 m (art. 64a ust. 2 u.p.z.p.)
-odstępuje się także od uzasadnienia decyzji ustalającej warunki zabudowy, gdy uwzględnia ona w całości żądanie strony (art. 64a ust. 3 u.p.z.p.).
- dla w/w budynków przewidziano w art. 64 ust. 1 pkt 1 u.p.z.p. termin 21 dni na wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
- dla w/w procedury nie przewiduję się korekty złożonego wniosku oraz zmian wydanych już decyzji o warunkach zabudowy
- wprowadza się nowyformularz wniosku o ustalenie warunków zabudowy, który opublikowany został Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 20 grudnia 2021 r. (poz. 2462)
Inwestor chcący zrealizować tak opisaną inwestycję powinien dokonać zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej (Starostwo Powiatowe). Istotne jest jednak, że, w myśl art. 30 ust. 5k prawa budowlanego, do budowy, w/w budynków, można przystąpić po doręczeniu zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej (Starostwu Powiatowemu).
FORMULARZE [do pobrania]
Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i celu publicznego (wersja edytowalna PDF)
ZAPEWNIENIE_ENERGA_DO_WARUNKÓW
Przykład wypełniania wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i celu publicznego
Informacja dla Wnioskodawcy (wydanie decyzji o warunkach zabudowy)
Wniosek o przeniesienie warunków zabudowy
Wniosek o zmianę decyzji o warunkach zabudowy
Formularz wniosku o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Formularz wniosku o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Formularz wniosku o sporządzenie planu ogólnego gminy
Formularz wniosku dot. aktu planowania przestrzennego
Wniosek o wydanie zaświadczenia o dostępie do drogi
Wniosek-nadanie nazwy ulicy (wersja edytowalna)
Wniosek o ustalenie numeru porządkowego (wersja edytowalna)
Wniosek o ustalenie numeru porządkowego